خرابی های معمول تلویزیون

تلویزیون، یکی از حساس ترین لوازم الکترونیکی خانه است.  از نظر فیزیکی تلویزیون ابعاد بزرگی دارد، ولی بسیار شکننده است. صفحه ی تلویزیون (پنل) با کوچکترین ضربه می شکند. حتی در حین تمیز کردن و نفوذ آب یا استفاده از مواد شوینده، ممکن است تصویر خراب شود. از نظر الکترونیکی هم تفاوتی اساسی با موبایل و کامپیوتر ندارد؛ ولی به دلیل اجتماع همه ی مدار ها درون یک محفظه ی کوچک و داغ، توان مصرفی بالا و استفاده ی طولانی، درصد خرابی آن زیاد است. اتصال نامناسب تلویزیون به دستگاه هایی مانند کنسول بازی، گیرنده ی دیجیتال، سیستم صوتی و … نیز میتواند عامل مشکلات باشد.

در این نوشته، سعی میکنیم ایرادات معمول تلویزیون ها را بررسی کنیم و راه حل هایی برای افزایش طول عمر تلویزیون و پیشگیری از خرابی بیان کنیم.

اگر تلویزیون شما دچار مشکل شده است، ابتدا باید اطمینان پیدا کنیم ایراد از تلویزیون است. اطمینان از منبع خرابی، نیازمند شرح دقیق ایراد تلویزیون و اطمینان از عملکرد صحیح اتصالات تلویزیون است. بعد از این میتوان درباره ی عوامل احتمالی ایجاد مشکل صحبت کرد و مراحل لازم برای تعمیر تلویزیون را بررسی کرد.

اولین و مهم ترین راه پیشگیری از خرابی تلویزیون، استفاده از محافظ برق است. بخش زیادی از تعمیرات تلویزیون تی وی کمک، به تعمیر و تعویض برد های آسیب دیده اختصاص دارد. نوسان برق عمر دستگاه را کم میکند و میتواند خسارات زیادی را به همراه داشته باشد.
به این توجه شود که در این نوشته به بررسی معمول ترین خرابی های تلویزیون می پردازیم. عیب یابی دقیق تنها با باز کردن تلویزیون و تست ولتاژ و جریان برد ها امکان پذیر است. برای عیب یابی دقیق تر و مشاوره ی تعمیر، با ما تماس بگیرید. و یا از طریق فرم مشاوره، مشکل خود را مطرح کنید.

 1. تلویزیون روشن نمیشود (هیچ نشانگری از تلویزیون روشن نمیشود)
 2. تلویزیون روشن نمیشود و چراغ پاور آن چشمک میزند
 3. تلویزیون خود به خود خاموش میشود
 4. تلویزیون به دستگاه های خارجی متصل نمیشود
 5. تصویر از یک درگاه ورودی قطع و وصل میشود
 6. تلویزیون شبکه های دیجیتال داخلی را نمیگیرد
 7. کنترل تلویزیون کار نمیکند
 8. تلویزیون روی لوگو میماند
 9. از تلویزیون صدای “هیس” می آید
 10. تلویزیون تصویر دارد ولی صدا ندارد
 11. روند کلی پخش تصویر
 12. تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد
 13. تصویر تلویزیون تار شده است
 14. تصاویر دوتایی پخش میشوند
 15. خط روی صفحه (عمودی یا افقی و بدون شکستگی)
 16. صفحه ی تلویزیون کم نور شده است
 17. قسمتی از صفحه ی تلویزیون تاریک تر از بقیه ی قسمت هاست
 18. نقاط ثابت سیاه (یا رنگی) روی صفحه بوجود آمده
 19. تصاویر روی صفحه حک شده اند
 20. صفحه ی تلویزیون شکسته

خرابی های معمول تلویزیون:

تلویزیون روشن نمی‌شود (هیچ نشانگری از تلویزیون روشن نمیشود):

شرح مشکل: در این مشکل، هیچ چراغی از تلویزیون روشن نمیشود، و هیچ صدایی نمی آید. گویی تلویزیون به برق متصل نیست.

قبل از هرکاری: ابتدا از اتصال تلویزیون به برق مطمئن شوید. اگر امکان دارد تلویزیون را به یک پریز دیگر وصل کنید، یا سیم تلویزیون را عوض کنید.

منبع ایراد: معمولا این مشکل مربوط به مدار تغذیه ی تلویزیون (برد پاور) است. در مواردی هم خرابی برد مین تلویزیون باعث این رفتار میشود.

علت ایجاد خرابی: نوسان برق، مهم ترین عامل خرابی برد ها است. خرابی مدار میتواند در اثر خازن ناسالم، سوختن فیوز برد و یا سوختن آی سی های برد ایجاد شده باشد. بعضا می توانید با گوش دادن به پشت تلویزیون متصل به برق، صدای نشتی خازن (صدای “هیس” )را از مدار تغذیه بشونید.

فرآیند تعمیر: در ابتدا نیاز است خروجی های ولتاژ برد پاور (PSU) بررسی شوند. با اندازه گیری ولتاژ المان های مدار، میتوان قطعات آسیب دیده را پیدا و تعویض کرد. برد مین (Main Board) و تی‌کان (T-Con) هم باید چک شوند. احتمال دارد این برد ها هم نیاز به بررسی و تعمیر داشته باشند.

پیشگیری: استفاده از محافظ برق، موثرترین روش در پیشگیری از خرابی برد هاست.

تلویزیون روشن نمیشود و چراغ پاور آن چشمک میزند:

شرح مشکل: تلویزیون نه صدا دارد و نه تصویر، ولی چراغ پاور آن چشمک میزند. رنگ و الگوی خاموش و روشن شدن چراغ مهم است.

قبل از هر کاری: تمام اتصالات تلویزیون را قطع کنید. تلویزیون را از برق بکشید و صبر کنید تا خنک شود. دفترچه ی راهنمای تلویزیون خود را بخوانید، و سعی کنید معنی پیام را پیدا کنید. در بعضی مواقع تلویزیون با راه اندازی دوباره (ریست نرم افزاری) به کارکرد اولیه خود باز میگردد.

منبع ایراد: بسته به برند تلویزیون، مدل آن و رنگ چراغ و الگوی روشن و خاموش شدن آن، معنی پیام و منبع مشکل متفاوت است. در تلویزیون های سونی، معمولا به معنی خرابی بکلایت است. هر چند در بعضی مواقع نشانگر ایراد نرم افزاری است.

فرآیند تعمیر: کارشناسان تی وی کمک با توجه به برند تلویزیون (سونی، سامسونگ، ال جی، ایکس ویژن …) و مدل دستگاه، ایراد دقیق تلویزیون را تشخیص میدهند و با تایید شما، فرآیند تعمیر را آغاز میکنند.

تلویزیون خود به خود خاموش میشود:

شرح مشکل: مدتی پس از روشن ماندن تلویزیون، تلویزیون خاموش میشود. یا ممکن است پس از مدتی تصویر ثابت شود (هنگ کند)، و یا خاموش شود و دوباره روشن شود.

قبل از هر کاری: اول تایمر تلویزیون را چک کنید! درصد کمی از این دست مسائل ناشی از مشکل در تنظیمات تلویزیون است. در صورت امکان، ابتدا تنظیمات تلویزیون را به حالت اولیه (تنظیمات کارخانه) بازگردانید.

منبع ایراد: در این نوع مشکلات، بالا رفتن دمای تلویزیون و المان های مدار های آن، تاثیر مستقیم در بروز مشکل دارد. مشکل در اتصال آی سی ها به برد (در اثر کیفیت پایین لحیم)، نشتی خازن ها با بالا رفتن دما، و حتی سوختگی آی سی ها و مقاومت ها همگی میتوانند عامل بروز این مشکل باشند.

علت ایجاد خرابی: استفاده ی طولانی مدت از تلویزیون، سن زیاد دستگاه، نگه داری در دمای بالا و رطوبت زیاد، استفاده از قطعات کم کیفیت توسط سازنده و نوسان برق، همگی میتوانند از دلایل خرابی قطعات باشند.

فرآیند تعمیر: در ابتدا سطح ولتاژ المان های هر برد بررسی میشود. در صورت نیاز، برد های خراب “ریبال” (Reball) میشوند و اگر قطعه ای سوخته باشد، تعویض میشود. اگر پردازنده ی اصلی تلویزیون سوخته باشد، برد مین تعویض میشود.

تلویزیون به دستگاه های خارجی متصل نمیشود:

شرح مشکل: یک یا چند درگاه ورودی (Port) تلویزیون کار نمی‌کند. (مانند پورت HDMI، DVI یا آنتن)

قبل از هر کاری: ابتدا سیم اتصال را عوض کنید. خیلی از موارد اینچنینی در اثر سیم خراب بوجود می آیند. بهتر است هم سیم و هم دستگاه متصل را عوض کنید. اگر ورودی HDMI کار نمی‌کند، مطمئن شوید تلویزیون و دستگاه متصل به آن با هم همخوانی دارند و همدیگر را پشتیبانی میکنند. اگر مشکل از آنتن است، اطمینان حاصل کنید سیم آنتن و سیگنال آن درست و سالم هستند. اگر نیاز هست دستگاه ها را روی یک تلویزیون دیگر تست کنید. همچنین بازگرداندن تنظیمات تلویزیون به تنضیمات اولیه ممکن است ایراد بوجود را درست کند.

منبع ایراد: ایراد میتواند در اثر خرابی فیزیکی درگاه ورودی بوجود آمده باشد. معمولا در این شرایط تنها یک درگاه از ورودی های هم جنس از کار می افتد (مثلا تنها یک درگاه HDMI از 4 درگاه خراب میشود). در صورتی که تمام ورودی ها از کار افتاده باشند، مشکل از برد مین تلویزیون است.
علت ایجاد خرابی: در صورت خرابی فیزیکی درگاه و سلامت برد، ایراد از فشار بر روی درگاه بوجود آمده است. در صورتی که سیم کشیده شده باشد و روی درگاه فشار وارد کند، به طور مداوم کابل قطع و وصل شود و یا کابل با زور وارد تلویزیون شود، عمر درگاه کاهش میابد.
از طرفی نوسانات برق، اتصال دستگاه غیر استاندارد و استفاده از کابل (سیم) نامناسب از دلایل خرابی برد است.

فرآیند تعمیر: در صورت خرابی پورت، ایراد تلویزیون با تعویض پورت برطرف میشود. اگر برد مین آسیب دیده باشد، با بررسی آی سی های مربوط به هر بخش، ایراد پیدا شده و کارشناسان ما برد را برای رفع عیوب تعمیر میکنند.

پیشگیری: حتما برای تمام دستگاه های  خود از محافظ برق استفاده کنید. توجه کنید سیم ها بیش از حد کشیده نشده باشند. کابل را با آرامش وارد دستگاه کنید و به آرامی خارج کنید. از کابل های استاندارد استفاده کنید. توجه کنید مهم نیست هنگام اتصال کابل تلویزیون روشن باشد یا نباشد.

تصویر از درگاه ورودی قطع و وصل میشود:

شرح مشکل: تصویر از یک یا چند درگاه ورودی خراب است.

مانند مورد بالا، اگر مشکل سیم یا فرستنده نباشد، احتمال خیلی زیاد آی سی پردازش سیگنال نیاز به تعویض دارد.

تلویزیون شبکه های دیجیتال داخلی را نمیگیرد:

شرح مشکل: تلویزیون کانال های داخلی را نمیگیرد.

قبل از هر کاری: ابتدا سیم اتصال را بررسی کنید. خیلی از موارد اینچنینی در اثر سیم خراب بوجود می آیند. اطمینان حاصل کنید سیم آنتن و سیگنال آن درست و سالم هستند. همچنین بازگرداندن تنظیمات تلویزیون به تنضیمات اولیه ممکن است ایراد بوجود را درست کند.

منبع ایراد: ایراد میتواند در اثر خرابی فیزیکی درگاه ورودی آنتن بوجود آمده باشد، و یا برد گیرنده ی دیجیتال تلویزیون آسیب دیده است.

علت ایجاد خرابی: در صورت خرابی فیزیکی درگاه و سلامت برد، ایراد از فشار بر روی درگاه بوجود آمده است. از طرفی نوسانات برق و استفاده از کابل (سیم) نامناسب از دلایل خرابی برد است.

فرآیند تعمیر: در صورت خرابی پورت، ایراد تلویزیون با تعویض پورت برطرف میشود. اگر برد مین آسیب دیده باشد، با بررسی آی سی های مربوط به بخش گیرنده، ایراد پیدا شده و کارشناسان ما برد را برای رفع عیوب تعمیر میکنند.

پیشگیری: حتما برای تلویزیون خود از محافظ برق استفاده کنید. توجه کنید سیم آنتن بیش از حد کشیده نشده باشند. کابل را با آرامش وارد دستگاه کنید و به آرامی خارج کنید. از کابل های استاندارد استفاده کنید.

کنترل تلویزیون کار نمی‌کند:

یکی از قدیمی ترین مشکلات مردم با تلویزیون! مطمئن شوید چیزی جلوی گیرنده ی تلویزیون را سد نکرده؛ باتری ریموت را عوض کنید و اگر مشکل پابرجا بود، یک کنترل نو بخرید. تعمیر کنترل به صرفه نیست و مراکز کمی این خدمت را ارائه میدهند.

تلویزیون روی لوگو میماند:

تلویزیون را از برق بکشید و ورودی ها را قطع کنید. اگر همچنان مشکل پابرجا بود، مشکل از برد اصلی تلویزیون است. ایراد میتواند از آی سی رام، پردازنده سیگنال مرکزی و یا المان های مدار حاوی این آی سی ها باشد. تعمیر برد نیازمند دستگاه های مخصوص برای جدا کردن آی سی، برنامه ریزی آنها و جایگذاری دوباره آنهاست. تی وی کمک با در اختیار داشتن دستگاه ترمیم BGA و پروگرامر های تخصصی، قادر به تعمیر برد تلویزیون های مدرن است.

از تلویزیون صدای “هیس” می آید:

شدت صدا و منبع آن میتواند از خرابی های آینده ی تلویزیون خبر دهد. اگر صدا از خازن های برد و یا لامپ بکلایت باشد، احتمال خرابی آنها در آینده وجود دارد. در این شرایط با سرویس دستگاه، میتوان از آسیب های آینده جلوگیری کرد. البته این صدا همیشه نشانگر خرابی نیست و ممکن از لرزش سلف مدار تغذیه باشد، که به طراحی ضعیف مدار مربوط است.

تلویزیون تصویر دارد ولی صدا ندارد:

مطمئن شوید صدای تلویزیون بسته (Mute) نیست و محتوای پخش شده صدا دارد. تنظیمات تلویزیون را به حالت اولیه بازگردانید و اگر امکان دارد منبع صدا را تغییر دهید. به طور مثال خروجی صدای تلویزیون به بلندگو وصل کنید. اگر بلندگو صدا داشت، احتمالا مشکل از اسپیکر های تلویزیون است. اگر بلندگو هم بدون صدا بود، خرابی مدار آمپلی فایر و یا آی سی صدا بسیار محتمل است. در هر صورت تماس با یک مرکز معتبر برای بررسی دستگاه توصیه میشود.

روند کلی پخش تصویر:

سیگنال تصویر از آنتن یا دستگاه متصل به تلویزیون وارد اولین مدار میشود و به استاندارد تلویزیون تبدیل میشود (Decoding). سپس وارد یک مدار دیگر شده و در آنجا تصحیح رنگ، صدا، رزولوشن و ابعاد صورت میگیرد. در مرحله ی بعد، تصویر توسط فلت به پنل منتقل میشود. نور پس‌زمینه (backlight) پنل را روشن میکند و تصاویر پخش میشوند.

تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد:

اگر پس زمینه روشن است (صفحه رنگ خاکستری دارد و از پشت نور دارد)، احتمالا مشکل از فلت ها و مدار تصویر است. اتصال فلت ها و مدار تصویر نیاز به بررسی دارند و باید در صورت امکان ترمیم شوند. پیشنهاد ما مشاوره با یک مرکز معتبر برای مشاوره است.

تصویر تلویزیون تار شده است:

ابتدا تنظیمات تلویزیون را به حالت اولیه بازگردانید و از کیفیت خوب محتوای پخش شده اطمینان حاصل کنید. در صورتی که ایراد از تلویزیون باشد، مدار تصویر و اتصالات فلت باید بررسی شوند.

تصاویر دوتایی پخش می‌شوند:

معمولا عامل این پدیده، جدا شدن بعضی از پایه های فلت متصل به پنل است. در صورت مشاهده ی این مشکل، سریعا درخواست تعمیر بدهید.

خط روی صفحه (عمودی یا افقی و بدون شکستگی):

ابتدا از سلامت ورودی تلویزیون اطمینان حاصل کنید. اگر خطوط حرکت میکنند، امکان دارد مشکل ورودی تصویر باشد. اگر خطوط بعد از مدتی ظاهر شوند، و یا در منوی تلویزیون هم وجود داشته باشند، فلت و پنل تلویزیون باید بررسی شوند.

صفحه ی تلویزیون کم نور شده است:

ابتدا تنظیمات تلویزیون را بررسی کنید و مطمئن شوید مشخصه ی روشنایی تلویزیون تغییر نکرده. همچنین اگر تلویزیون ال سی دی یا پلاسما است، چند دقیقه صبر کنید تا نور پس زمینه گرم شود و به حداکثر روشنایی برسد. اگر تنظیمات صحیح بودند، مشکل تلویزیون از بکلایت (نور پس زمینه) تلویزیون است. این مشکل یکی از رایج ترین خرابی های تلویزیون است و منبع نوری دستگاه با توجه به مدل آن باید تعویض شوند. برای اطمینان از عدم بازگشت ایراد، حتما تعمیر را به یک مرکز معتبر با ضمانت تعمیر بسپارید.

قسمتی از صفحه ی تلویزیون تاریک تر از بقیه ی قسمت هاست:

مانند بالا، ایراد بک لایت عامل این اختلال است. فقط دقت کنید برای بررسی دقیق، باید مستقیم به تلویزیون نگاه کنید.

نقاط ثابت سیاه (یا رنگی) روی صفحه بوجود آمده:

هر پنل (صفحه ی کریستالی که مسئول فیلتر نور و ایجاد تصویر است) از تعداد زیادی پیکسل و ساب پیکسل (کوچکترین عناصر تولید تصویر) تشکیل شده است. به پیکسل هایی که رنگشان ثابت باشد و تغییر نکند، پیکسل مرده (dead pixel) یا پیکسل ثابت (stuck pixel) میگویند. وجود پیکسل سوخته امری طبیعی ست. هر پنل پس از تولید، کنترل کیفی میشود و بسته به سازنده ی آن، اگر تعداد پیکسل های خراب آن از حدی کمتر باشد، از نظر کیفی مطلوب محسوب میشود و حتی شامل گارانتی یا مهلت تست نمیشود. در هر حال با پاک کن (یا هر جسم نرم دیگری) به آرامی پیکسل های ثابت را ماساژ بدید! خیلی اوقات این کار پیکسل ها را احیا میکند. حتما مواظب باشید به پنل فشار نیاورید.

تصاویر روی صفحه حک شده اند:

این پدیده بیشتر برای تلویزیون های CRT، Plasma و OLED اتفاق می افتد. با توجه به عدم وجود پنل های OLED، و از رده خارج شدن پلاسما و سی آر تی، عملا راهی جز تعویض تلویزیون برای رفع کامل این مشکل وجود ندارد.
حک شدن تصویر روی صفحه به دلیل ماندگاری زیاد یک تصویر روی صفحه اتفاق می افتد. پس برای پیشگیری حواستان به آرم شبکه ها باشد! و تلویزیون را در یک کانال ثابت برای ساعت های متوالی نگه ندارید.

صفحه ی تلویزیون شکسته:

شکستگی پنل، هیچ تعمیری ندارد. اگر شک دارید پنل شکسته، به نوع خط های ایجاد شده در صفحه دقت کنید. اگر خط ها شبیه تار عنکبوت باشند و در جهت های مختلف کشیده شده باشند، پنل تلویزیون شکسته و باید تعویض شود.

تعمیرات تلویزیون

سرویس های ارائه شده در مرکز تعمیرات تلویزیون تی وی کمک محدود به مدل و نوع خاصی از تلویزیون نیست. شما کاربران گرامی، دارنده هریک از مدل‌های تلویزیون که باشید می توانید با تماس با این مرکز تخصصی ترین تعمیرات مورد نیاز را دریافت نمایید. جهت استفاده از خدمات ارائه شده در این مرکز کافی است تا در صورت افت عملکرد دستگاه تلویزیون و یا بروز هرگونه نقص در تصویر با تی وی کمک تماس بگیرید و از مشاوره و راهنمایی مهندسان و متخصصان این مرکز در زمینه تعمیر و اصلاح دستگاه خود بهره‌ ببرید.


  دسامبر 2018 

هیچ نظری وجود ندارد

   , , , , , , , , , , , , , , , ,    1069

  مطالب مرتبط