تعمیر پنل تلویزیون

در تعمیرات تلویزیون، حتما با اصطلاح پنل تلویزیون مواجه شده‌اید. ما در این نوشته در مورد انواع پنل‌ها و تکنولوژی به کار رفته در آنها صحبت کرده‌ایم. اما در این نوشته قصد داریم کمی دقیق‌تر به ساختار پنل نگاه کنیم و تعمیر پنل تلویزیون را بررسی کنیم. از آنجا غالب تلویزیون‌ها و نمایشگرهای لوازم دیجیتال، نمایشگر کریستال مایع هستند، ما هم در مورد پنل تلویزیون‌های ال ای دی و ال سی دی صحبت خواهیم کرد.

محفظه‌ی پنل

محفظه‌ی پنل تلویزیون، به محفظه‌ی حاوی صفحه‌ی نمایشگر (پنل)، بک لایت و المان‌های نوری آن می‌گویند. محفظه‌ی نگه دارنده‌ی این قطعات، قابی فلزی است که به صفحه‌ی تلویزیون استحکام می‌بخشد و بک لایت و کاغذ‌های نوری را در خود جا می‌دهد. پنل یا صفحه‌ی تلویزیون، لایه‌های شیشه‌ای جلوی تلویزیون است که تصاویر بر آن نقش می‌بندند.

بک لایت نور تولید می‌کند، نور توسط لایه‌های پخش کننده، یکدست می‌شود و از صفحه‌ی تلویزیون عبور می‌کند. کریستال مایع و لایه‌های شیشه‌ای، نور بک لایت را فیلتر می‌کنند و تصویر نهایی به چشم بیننده می‌رسد.

تفاوت LED و LCD و Quantum Dot Display

تفاوت این سه تکنولوژی، در نوع بکلایت آنهاست. در تلویزیون‌های LCD بک لایت توسط لامپ‌های فلورسنت تولید می‌شود. در تلویزیون‌های LED نور بک لایت را LED ها تامین می‌کنند. در Quantum Dot ها، نور بک لایت همان LED است، اما یک لایه‌ی نقاط کوانتومی به لایه‌های نوری اضافه شده است.

باز کردن و تعمیر پنل تلویزیون

باز کردن پنل تلویزیون، کاری بسیار دقیق و پیچیده است. صفحات شیشه‌ای، با خار به بدنه‌ی فلزی وصل شده‌اند. برداشتن صفحه‌ی تلویزیون از محفظه، نیاز به مهارت و تجربه‌ی زیادی دارد. چرا که اگر این کار با دقت انجام نشود، احتمال شکستن پنل وجود دارد. همچنین هنگام برداشتن پنل، باید به اتصالات فلت تلویزیون توجه ویژه‌ای شود. فلت‌ها بسیار ظریف هستند و در صورتی که اتصالات آن آسیب ببیند، هزینه‌ی زیادی برای تعمیر و تعویض آنها نیاز است.

بعد از جدا کردن صفحه‌ی تلویزیون از ساختار پنل، می‌توان به صفحات هادی نور و بک لایت دسترسی پیدا کرد.

موارد احتیاط در باز کردن پنل

هنگام بلند کردن پنل تلویزیون، به اتصالات پنل و فلت‌های آن توجه ویژه‌ای کنید. این اتصالات بسیار ظریف هستند و به راحتی در جابجایی آسیب می‌بینند.

مراقب تنش‌های ایجاد شده در پنل هنگام جدا کردن آن باشید. اگر اندازه‌ی تلویزیون شما بزرگتر از ۵۰ اینچ باشد، تنش‌های ایجاد شده هنگام بلند کردن آن، می‌تواند آسیب‌های جبران ناپذیری به پنل بزند.

در محیط تمیز پنل را باز کنید. اگر گرد و خاکی وارد محفظه‌ی پنل وارد شود، می‌تواند نقاط تاریک ایجاد کند و یکدستی نور صفحه را به هم بزند.

از تا کردن و کثیف کردن لایه‌های هادی نور بپرهیزید. اگر این لایه‌ها تا شوند، یا کثیف شوند، اثر آنها در تصویر به صورت هاله‌ی نور یا تاریکی باقی می‌ماند. به همین دلیل در نهایت دقت و تمیزی این لایه‌ها را جابجا کنید.

ترتیب لایه‌ها را به هم نزنید. ترتیب لایه‌ها بسیار مهم است!

ساختار درونی پنل

خود پنل، از دو صفحه‌ی شیشه‌ای تشکیل شده. بین دو شیشه، کریستال مایع وجود دارد. فاصله‌ی دو شیشه توسط ذره‌های بسیار کوچک شیشه کنترل می‌شود (در ابعاد میکرومتر). روی شیشه‌ها، لایه‌های متعددی قرار گرفته که در ترسیم تصویر سهم دارند.

فیلتر پلاریزه‌

روی هر شیشه، صفحه‌ی پلاریزه وجود دارد که اجازه‌ی عبور نور با جهت خاصی را می‌دهد. صفحه‌ی اول نور بک لایت را یکدست می‌کند، نور با گذشت از کریستال مایع تغییر جهت می‌دهد و فیلتر دوم بسته به میزان تغییر جهت نور در کریستال، شدت عبور آن را معین می‌کند.

اگر نقاطی از تصویر پنل سیاه است، به این معناست که کریستال مایع در آن نقاط پلاریته‌ی نور را تغییر نمی‌دهد و به اصطلاح آن نقاط پیکسل سوخته هستند.

فیلتر رنگی ساب پیکسل

هر پیکسل، از سه ساب پیکسل رنگی ساخته شده است. برای اطلاعات بیشتر این نوشته را بخوانید.

لایه‌ی TFT

این لایه جهت اعمال ولتاژ به کریستال مایع و مقدار دهی هر ساب پیکسل است. این لایه‌ی شفاف، حاوی میلیون‌ها ترانزیستور است، درگاه اعمال ولتاژ به هر پیکسل محسوب می‌شوند. در صورتی که هر ترانزیستور متناظر با ساب پیکسل با مشکل مواجه شود، پدیده‌ی پیکسل سوختگی رخ می‌دهد.

فلت‌های پنل تلویزیون، به این لایه متصل هستند.

خرابی‌های مربوط به پنل تلویزیون

مشکل بک لایت

به تفصیل درباره‌ی مشکل بک لایت صحبت کردیم. به طور خلاصه، کم نوری صفحه، چشمک زدن، ایجاد هاله‌ی نور یا تاریکی، از نشانه‌های خرابی بک لایت است.

شکستگی صفحه

این مشکل که بسیار شایع است، در اثر ضربه به پنل اتفاق می‌افتد. در این حالت اثر شکستگی در شیشه پیداست. پنل شکسته یا روشن نمی‌شود، و یا در تصویر خطوط رنگی در تمامی جهات مانند تار عنکبوت بوجود آمده.

پیکسل سوختگی

پیکسل سوختگی، به تاریک شدن پیکسل در اثر خرابی ترانزیستور متناظر با آن می‌گویند. تک پیکسل سوخته، امری طبیعی است. شرکت سامسونگ در پنل‌های FHD خود کمتر از ۹ پیکسل سوخته را شامل گارانتی نمی‌کند. منظور از تک پیکسل سوخته، خرابی پیکسل‌ها در فاصله با یکدیگر است.

اما اگر در  اثر ضربه منطقه‌ای از پیکسل‌ها تیره شوند، این نشان از آن دارد که لایه‌ی TFT در آن منطقه در اثر تنش و ضربه، دچار مشکل شده است و اتصالات ترانزیستور ها در حال باز شدن هستند. به همین دلیل این دست از خرابی ها به سرعت پیشرفت می‌کنند و کل صفحه سیاه می‌شود.

خط سرتاسری روی صفحه

وجود خطوط ثابت سرتاسری، حکایت از مشکل اتصالات فلت پنل دارد. اتصالات فلت، بسیار ظریف هستند و با چسب مخصوص به پنل وصل شده‌اند. با قطع شدن هر خط از این اتصالات، یک خط از پیکسل‌های تلویزیون از کار می‌افتند. این مشکل از جابجایی غیر اصولی تلویزیون و نفوذ آب به داخل آن ایجاد می‌شود.

ایجاد شبح تصویر

دو تا شدن تصویر، یا ایجاد شبح در آن، از جابجایی و خرابی اتصال فلت پنل است که مانند مشکل بالا ایجاد می‌شود.

تعمیر پنل تلویزیون

با توجه به مشکل تلویزیون، روند تعمیر پنل تلویزیون متفاوت است. در مرکز تی وی کمک تعمیر تلویزیون با کمک دستگاه‌های تخصصی و به روز دنیا انجام می‌شود.

باز کردن پنل: برای باز کردن پنل تلویزیون، از میز مخصوص استفاده می‌شود که توانایی پشتیبانی پنل برای جلوگیری از تنش آن را دارد. همچنین این فرآیند در فضای ایزوله انجام می‌شود تا کمترین میزان گرد و غبار وارد دستگاه شود.

تعمیر لایه‌ی TFT: تعمیر لایه‌ی ترانزیستور های پنل و ترمیم اتصالات خراب شده بر روی آن، توسط دستگاه لیزری انجام می‌شود. با کمک این دستگاه، اتصال قطع شده پیدا می‌شود و با تابش اشعه‌ی لیزر، اتصال قطع شده رفع می‌گردد.

تعمیر فلت: تعمیر فلت پنل نیز با کمک میکروسکوپ دقیق و مواد شستشوی تخصصی انجام می‌شود و اتصالات ترمیم می‌شوند.


  می 2019 

هیچ نظری وجود ندارد

     , , , , ,    491

    مطالب مرتبط