تعمیر بک لایت تلویزیون

یکی از خرابی‌های شایع تلویزیون، ایراد نور پس‌زمینه یا بک لایت است. این مشکل که در تلویزیون‌های LCD و LED ایجاد می‌شود، به برند خاصی ارتباط ندارد. تعمیر بک لایت تلویزیون کاری دقیق و حساس است که در این مجموعه انجام می‌شود. در ادامه به بررسی علل خرابی و روند تعمیر بک لایت تلویزیون می‌پردازیم.

بک لایت چیست :

تلویزیون‌های ال ای دی و ال سی دی، با دریافت سیگنال از آنتن و یا دستگاه‌های خارجی، تصویر را بر روی پنل ایجاد می‌کنند. اما نحوه‌ی کار پنل تلویزیون مانند شیشه‌ی رنگی است که نور را فیلتر می‌کند و تصویر ثبت شده روی آن دیده می‌شود. پنل از خود نوری ندارد و به نور پس زمینه یا بک لایت تلویزیون برای تولید نور  صفحه متکی است. مانند عکس رادیولوژی که برای دیدن آن، نیاز به منبع نوری در پشت آن است.

بک لایت تلویزیون را لامپ‌ها تامین می‌کنند. نوع این لامپ‌ها و چینش آنها با توجه به مدل هر دستگاه،‌ فرق می‌کند.

بک لایت تلویزیون ال سی دی

نور بک لایت (نور زمینه) در تلویزیون‌های ال سی دی بوسیله لامپ‌های فلورسنت (CCFL) تامین می‌شود. این لامپ‌ها که از خانواده‌ی مهتابی‌ها به شمار می‌آیند، بسیار نازک‌تر از مهتابی‌های خانه هستند (قطر آنها اندازه‌ی قطر مداد است) و تعداد 12 تا 24 عدد است. این لامپ‌ها که به صورت سراسری طول تلویزیون را گرفته اند، در پشت پنل قرار دارند و صفحه را روشن می‌کنند.

لامپ‌های فلورسنت و مدار تغذیه‌ی آنها، انرژی زیادی مصرف می‌کنند و راندمان نسبتا پایینی دارند. به همین دلیل این لامپ‌ها گرمای زیادی تولید می‌کنند. مصرف انرژی زیاد قطعات بک لایت تلویزیون، و همچنین گرمای تولید شده، باعث کاهش عمر بک لایت می‌شوند.

درون لامپ‌های فلورسنت، یک لایه فسفر وجود دارد که با جذب اشعه‌‌های درون محفظه‌ی لامپ، از خود نور سفید منتشر می‌کند. در اثر گرما و کارکرد زیاد، این لایه‌ی فسفر خاصیت درخشندگی خود را از دست می‌دهد. کم نور شدن و تغییر رنگ سفید در این لامپ‌ها، حکایت از پایان عمر بک لایت دارد.

خرابی بک لایت تلویزیون ال سی دی

گویاترین ایراد تلویزیون که به خرابی بک لایت مربوط می‌شود، دیده نشدن تصویر تلویزیون است، درحالیکه پخش صدا به صورت طبیعی ادامه دارد. معمولا با تاباندن نور به پنل و مشاهده‌ی دقیق، می‌توانید تصویر را ببینید.

همچنین ممکن است بک لایت در اثر خرابی، جریان بیشتری مصرف کند و دمای آن از حالت عادی بالاتر برود. در تلویزیون‌های سونی، و مدل‌هایی از تلویزیون‌های ال جی و سامسونگ، برای جلوگیری از آسیب رسی به دیگر بردهای تلویزیون، به محض بالا رفتن دما و جریان کشی، تلویزیون به طور خودکار خاموش می‌شود و چراغ هشدار آن خاموش و روشن می‌شود.

ایرادهای ایجاد شده در اثر خرابی بک لایت تلویزیون :

 1. عدم نمایش تصویر در تلویزیون در حالیکه صدا دارد
 2. ظاهر شدن لوگو و قطع شدن تصویر
 3. تاریک شدن بخشی از تصویر تلویزیون
 4. قطع و وصل شدن تصویر تلویزیون و یا چشمک زدن تصویر تلویزیون
 5. ایجاد هاله‌ی نوری روی تصویر (سایه یا روشن)
 6. ایجاد نقاط نورانی در تصویر تلویزیون
 7. ایجاد نقاط تاریک در تصویر تلویزیون

معایب تولید نور بک لایت بوسیله لامپ های فلورسنت :

 1. بازدهی پایین لامپ های فلورسنت
 2. تولید گرمای زیاد
 3. وزن بالاتر نسبت به LED ها
 4. دامنه‌ی رنگی پایین نور سفید
 5. نیاز به اینورتر و ولتاژ AC با دامنه ولتاژ بالا

جلوگیری از ایجاد ایراد در بک لایت تلویزیون ال سی دی :

خرابی فسفرها، مهم‌ترین عامل کاهش نور و پایان عمر لامپ بک لایت تلویزیون است. عامل بعدی، خرابی قطعات برد اینورتر است. با توجه به اینکه بک لایت، قطعه‌ای با طول عمر محدود است، خرابی آن ناگزیر است. اما با کاهش گرمای تولید شده، می‌توان استهلاک لامپ‌ها و قطعات مرتبط به آن را کاهش داد. کاهش نور صفحه‌ی تلویزیون (Brightness) که باعث کاهش شدت نور بک لایت می‌شود، و تنظیم آن متناسب با نور محیط باعث می‌شود تا گرمای تولید شده کاهش پیدا کند و به افزایش طول عمر بک لایت تلویزیون شما کمک می‌کند.

بک لایت در تلویزیون های ال ای دی :

مشکلات متعدد لامپ‌های فلورسنت و نیاز بالای تلویزیون‌های LCD به تعمیر بک لایت، نیاز به راه حلی بهتر برای تامین نور پس‌زمینه بوجود آورد. با پیشرفت صنعت تولید LED (دیودهای نور گسیل)، لامپ‌های LED جای لامپ‌های CCFL را در تلویزیون‌ها و نمایشگر لوازم الکترونیکی گرفتند. این نسل جدید تلویزیون‌ها، که تنها در نوع بک لایت تفاوت داشتند، به تلویزیون‌های ال ای دی معروف شدند. این تلویزیون‌ها که از همه نظر با تلویزیون‌های نسل پیش خود (LCD) یکسان بودند، به دلیل مصرف پایین‌تر، بدنه‌ی نازک‌تر و وزن کمتر نام جدید LED را به خود گرفتند. هرچند بهتر است به جای تلویزیون‌های ال ای دی، از اصطلاح تلویزیون ال سی دی با بک لایت ال ای دی یاد کنیم.

تعمیر یا تعویض بک لایت

رفع مشکل بک لایت تلویزیون، راه‌حل‌های متفاوتی دارد. مراجعه‌کنندگان در بررسی‌های خود، به گزینه‌های مختلفی برخورد می‌کنند.

تعویض کامل بک لایت تلویزیون

با بروز مشکل در بک لایت و اتمام عمر چند لامپ، یکی از تصمیم‌های پیش رو برای رفع ایراد، تعویض تمام لامپ‌ها و جایگزین کردن آنان با لامپ‌های جدید است. توجیه این کار، همسان سازی طول عمر همه‌ی لامپ‌های بک لایت و جلوگیری از نیاز به تعمیر مجدد است. تعویض بک لایت احتیاج به باز کردن کامل پنل دارد، و باز و بسته کردن پنل، هرچند اگر توسط افراد مجرب انجام شود مشکلی ندارد، اما کار توصیه شده ای نیست!

تعمیر لامپ‌های خراب و تعویض باقی لامپ‌ها

در این روش، لامپ‌های خرابی که قابل تعمیر هستند، احیا می‌شوند و در صورتی که نتوان تعمیر کرد، تعویض می‌شوند. لامپ‌هایی که دچار مشکل نشد‌ه‌اند نیز تعویض نمی‌شوند. برتری این روش، کاهش هزینه ها در کوتاه مدت است.

پیشنهاد ما، تعویض کامل بک لایت است. هرچند با بررسی دقیق بک لایت، ریسک تعویض نکردن را ذکر می‌کنیم، و انتخاب را به صاحب دستگاه واگذار می‌کنیم.

در تجربه‌ی چندساله‌ی ما، تعویض کامل بک لایت، با اینکه هزینه‌ی ابتدایی بیشتری دارد، اما برتری های مهمی دارد:

 1. عدم نیاز به تعمیر در مدت کوتاه: با توجه به اینکه عمر تمام لامپ‌های بک لایت با هم کم می‌شود، اگر لامپ تعویض نشده‌ای در دستگاه باقی بماند، احتمال خرابی آن در آینده‌ی نزدیک بسیار نزدیک است.
 2. عدم باز و بسته شدن پنل بیش از حد نیاز: در صورتی که مرکزی که تعمیر بک لایت تلویزیون شما را به عهده گرفته، لوازم تخصصی باز کردن پنل را در اختیار نداشته باشد، احتمال آسیب دیدن وجود دارد. همچنین اگر باز کردن در محیط ایزوله انجام نشود، امکان نفوذ گرد و خاک به داخل آن وجود دارد.
 3. عدم توازن روشنایی صفحه: لامپ‌های کارکرده، معمولا روشنایی کمتری از لامپ‌های نو دارند، به همین دلیل اگر تمام لامپ‌ها با هم تعویض نشوند، احتمال به هم خوردن توازن نوری صفحه وجود دارد. این عدم توازن شاید در اکثر تصاویر دیده نشود، اما در محیط‌های تاریک خودنمایی می‌کند.
 4. عدم تطبیق رنگی بک‌لایت: در صورتی که نور تولید شده توسط لامپ‌های قدیمی، با لامپ‌های جدید فرق داشته باشد، کیفیت رنگ‌های مشاهده در تلویزیون تفاوت خواهد داشت.

به دلایل ذکر شده، ما تعویض کامل بک لایت‌ تلویزیون را به جای تعمیر آن به مراجعین پیشنهاد می‌کنیم.

مراحل تعویض بک لایت

تعمیر تلویزیون در محل

تعمیر تلویزیون در محل می تواند بهترین سرویس انتخابی برای کاربرانی باشد که به هر دلیل تلویزیون آنها دچار اختلال و خرابی گشته است، ولی امکان جابجایی و تحویل آن به تعمیرگاه را ندارند. تبدیل این گزینه به بهترین انتخاب برای این دسته از کاربران، از آن روست که در این سرویس، نیازی به حمل و جابجایی دستگاه نیست و تعمیرکاران تلویزیون، خود در محلِ مورد نظرِ مشتری حضور می یابند. در این سرویس، نیازی به جابجایی و حمل دستگاه نبوده، و تمامی عملیات مورد نیاز جهت بهسازی و تعمیر دستگاه معیوب، در محل انجام می پذیرد. متقاضیان این سرویس می توانند درخواست خویش مبنی بر نیاز به استفاده از سرویس تعمیر بک لایت تلویزیون در محل را از طریق یکی از راه های ارتباطی ذکر شده در وب سایت ثبت نمایید. کارشناسان این بخش بلافاصله پس از تماس شما به محل اعزام شده و اقدامات مورد نیاز جهت تعمیر را آغاز می‌کنند.

اصلی‌ترین علل خرابی بک لایت تلویزیون

بک لایت تلویزیون، دارای طول عمر محدودی است. فسفر استفاده شده در لامپ‌های بک لایت، به مرور زمان روشنایی خود را از دست می‌دهند و عمر لامپ تمام می‌شود. هر چند این فرآیند طبیعی است و هر تلویزیونی نیاز به تعمیر بک لایت خواهد داشت، اما با رعایت چند نکته می‌توان عمر بک لایت تلویزیون را افزایش داد:

 1. کاهش روشنایی تلویزیون: با کاستن از روشنایی تلویزیون (Brightness)، می‌توان طول عمر بک لایت را افزایش داد.
 2. جلوگیری از بالا رفتن حرارت تلویزیون:‌ حرارت عامل اصلی زوال بک لایت است. اگر هر چند ساعت تلویزیون را خاموش کنید و فرصت خنک شدن به آن را بدهید، طول عمر آن بالا می‌رود.

تعمیرات تلویزیون

سرویس های ارائه شده در مرکز تعمیرات تلویزیون تی وی کمک محدود به مدل و نوع خاصی از تلویزیون نیست. شما کاربران گرامی، دارنده هریک از مدل‌های تلویزیون که باشید می توانید با تماس با این مرکز تخصصی ترین تعمیرات مورد نیاز – ازجمله سرویس های مرتبط با تعمیر و تعویض بک لایت تلویزیون – را دریافت نمایید. جهت استفاده از خدمات ارائه شده در این مرکز کافی است تا در صورت افت عملکرد دستگاه تلویزیون و یا بروز هرگونه نقص در تصویر با تی وی کمک تماس بگیرید و از مشاوره و راهنمایی مهندسان و متخصصان این مرکز در زمینه تعمیر و اصلاح دستگاه خود بهره‌ ببرید.


  می 2019 

هیچ نظری وجود ندارد

   , , , ,    511

  مطالب مرتبط