عیب یابی تلویزیون،چه زمانی ایراد از تلویزیون نیست؟

تلویزیون مهم‌ترین وسیله سرگرمی خانواده و عضو جدا نشدنی خانه‌ها است. تلویزیون علاوه‌ بر پرکردن اوقات بیکاری و استراحت، اعضای خانه را دور هم جمع می‌کند. شاید به همین دلیل خرابی آن بیش از خرابی دیگر لوازم خانه اعضای خانواده را ناراحت می‌کند. هر ایرادی در تلویزیون افراد را به سمت مراکز تعمیر مثل تی‌وی‌کمک می‌فرستد. اما خیلی وقت‌ها تلویزیون نیاز به تعمیر ندارد. تجربه‌ی ما نشان داده که خیلی وقت‌ها پس از صحبت کارشناسان مرکز تعمیرات تی‌وی‌کمک با تماس‌‌گیرندگان و عیب‌یابی از پشت تلفن، مشخص می‌شود ایراد از تلویزیون نیست. در اینجا ایراداتی فهرست شده‌اند که بدون کمک به دیگران و صرف هزینه می‌توانید آن‌ها را برطرف کنید.

وقتی نمی‌دانیم ایراد از کجاست

 • بسیاری از ایرادات تلویزیون مربوط به تنظیمات آن است. بنابرایناولین قدم در عیب‌یابی تلویزیون بازگردانی تلویزیون به تنظیمات کارخانه است. همچنین خوب است تلویزیون را برای چند دقیقه از برق بکشید. در موارد بسیاری ایراد تلویزیون با انجام این دو کار رفع می‌شود.

تلویزیون یک کانال را نمی‌گیرد

 • این نوع از ایرادات معمولا به مشکل آنتن برمی‌گردد. در صورتی که تلویزیون به جز چند کانال، باقی شبکه‌ها را دریافت می‌کند، ایراد از آنتن یا سیم آن است. آنتن تلویزیون را عوض کنید یا تلویزیون را با آنتن همسایه تست کنید. اگر ایراد همچنان پابرجا بود، احتمالا ایراد در فرم‌ور (firmware) یا تیونر برد مین است. ما در این موارد به مراجعین پیشنهاد می‌کنیم به جای تعمیر تلویزیون، با صرف هزینه‌ی کمتر و خرید یک دستگاه گیرنده‌ی دیجیتال مشکل را حل کنند.
  ایرادات مشابه، مانند حذف شدن یک شبکه یا به هم ریختگی کانال‌ها هم ربطی به خرابی تلویزیون ندارد.

تلویزیون به سینما خانگی وصل نمی‌شود

 • این ایراد هم به دستگاه خارجی مربوط است. اگر ورودی HDMI یا DVI یا غیره تنها با یک دستگاه مشکل دارند و با دیگر دستگاه‌ها کار می‌کنند، ایراد از تلویزیون نیست. در این موارد یا کابل نامرغوب است، یا دستگاه مبدا خراب است و یا تنظیمات تلویزیون و دستگاه مبدا همخوانی ندارد (این مورد در دستگاه‌های قدیمی‌تر پیش می‌آید).

کنترل تلویزیون کار نمی‌کند

 • این ایراد نیز در غالب موارد حاکی از خرابی کنترل است. باتری‌های کنترل را عوض کنید و با دوربین موبایل از عملکرد صحیح فرستنده‌ی کنترل مطمئن شوید.
  کنترل اکثر شرکت‌ها مانند سونی، سامسونگ، ال‌جی و… با تمام مدل‌های آن برند کار می‌کند. پس می‌توانید کنترل همسایه‌تان را قرض بگیرید و عملکرد تلویزیون را بسنجید. البته همه‌ی برندها این قابلیت را ندارند، مثلا کنترل‌های ایکس‌ویژن چندین استاندارد مختلف دارند و ممکن بعضی کنترل‌ها با بعضی تلویزیون‌ها کار نکنند!
   برای اطمینان و در مرحله‌ی آخر، طلق جلوی فرستنده‌ی کنترل و گیرنده‌ی تلویزیون را نیز تمیز کنید.

رنگ تصاویر خراب است

 • این نوع ایرادات معمولا به تنظیمات تلویزیون و کیفیت محتوای در حال پخش مربوط است.

اگر رنگ‌ها بی‌روح و مات است، تنظیمات تصویر را تغییر دهید. معمولا تلویزیون‌ها تنظیمات از پیش تعیین شده دارند. مودهای (mode) مختلف را امتحان کنید. همچنین می‌توانید با تغییر تنظیمات کنتراست و saturation رنگ‌ها را زنده‌تر کنید.
 اگر تصویر تلویزیون تاریک است، تنظیمات روشنایی (brightness) را تغییر دهید.
 اگر تن رنگ‌ها درست نیست، تنظیمات color temperature و white balance را تغییر دهید.

 • یادتان باشد تنظیمات تلویزیون برای استفاده‌ی کاربران طراحی شده‌اند، و با تغییر این تنظیمات تلویزیون آسیب نمی‌بیند! امتحان کنید و اگر مشکل حل نشد یا خوشتان نیامد، تنظیمات را برگردانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *