پیکسل چیست و رنگ‌ها در نمایشگرها چگونه تولید می‌شوند؟

در تصاویر دیجیتالی، به کوچکترین واحد تشکیل دهنده‌ی تصویر پیکسل گفته می‌شود. واژه‎ی پیکسل کاربرد عام دارد و هر صنعت تعریف دقیقی برای آن ثبت شده است. در خرید تلویزیون و مانیتور، حتماً با عبارت پیکسل و پیکسل سوخته مواجه شده‌اید. در این نوشته کمی دقیق‌تر ساختار پیکسل و نحوه‌ی تولید تصویر به وسیله‌ی آن را بررسی می‌کنیم.

فهرست مطالب

طیف رنگی

هر پرتو نور طیفی از رنگ‌ها و طول موج‌‌های مختلف است. نور سفید، معمولا ترکیبی از تمام رنگ‌هاست. سردی و گرمی نور، به طیف نور و شدت هر رنگ موجود در آن بستگی دارد.

چرا رنگ‌ها را متفاوت می بینیم؟

چرا سیب قرمز به نظر می‌رسد؟ معمولاً ما فکر می‌کنیم رنگ یک جسم بدون تغییر و ثابت است. رنگ ظاهری یک جسم، به رنگ بازتاب شده از آن دیده می‌شود. سیب، همه‌ی رنگ‌های موجود در نور را جذب می‌کند؛ به جز رنگ قرمز که آن را بازتاب می‌دهد. بازتاب رنگ قرمز از سطح سیب، دلیل دیده شدن آن به این رنگ است. اگر در نوری که در آن سیب را می‌بینیم، طیف رنگ قرمز وجود نداشته باشد (مانند منبع نور آبی)، سیب سیاه و کدر دیده می‌شود. مجموعاً اینکه ما رنگ‌ها را چگونه می‌بینیم به دو عامل بستگی دارد:

  • نوری که جسم جذب می کند: گفتیم نور سفید از رنگ‌های مختلف ایجاد شده است. زمانی که نور به جسم می‌تابد، جسم بخشی از رنگ‌ها را جذب میکند، و بخشی را بازتاب میکند. نور بازتاب شده به چشم ما می‌رسد و ما جسم را با همان رنگ می‌بینیم. مثلا یک جسم سیاه تمام رنگ‌ها را تا حد زیادی جذب می کند و بازتاب بسیار کمی دارد. سفید تقریبا هیچ نوری را جذب نکرده و همه را بازتاب می دهد. سیب سرخ، تمام رنگ‌ها به جز طیف قرمز را جذب می‌کند. عینک آفتابی علاوه بر اینکه مقداری از نور را جذب می‌کند، اشعه‌ی مضر فرابنفش را نیز بازتاب می‌دهد.
  • تاثیر منبع نوری: طیف رنگ‌های موجود در منبع نوری، تاثیر زیادی در رنگ دیده شده دارد. اگر منبع نور، طیف آبی کمی داشته باشد، اجسام آبی در زیر نور آن تیره و بی جان به چشم می‌آیند.

 

پیکسل

پیکسل در نمایشگرهای امروزی (تلویزیون، مانیتور، موبایل و …)

در نمایشگر‌ها، هر پیکسل می‌تواند مستقل از دیگر پیکسل‌ها رنگ و روشنایی خود را عوض کند. جایگاه پیکسل‌ها نسبت به یکدیگر ثابت است و هر پیکسل می‌تواند تنها یک رنگ در هر لحظه داشته باشد. فیلم‌ها و تصاویر دیجیتال هم از پیکسل تشکیل شده‌اند. پردازنده‌ی دستگاه نقاط تصویر را به بخش‌های مختلف (مطابق با آرایش پیکسل‌ها) تقسیم می‌کند. سپس رنگ هر پیکسل را با توجه به رنگ نقطه‌ی تصویر در آن ناحیه تغییر می‌دهد. طبعاً هر چه تعداد نقاط و پیکسل‌ها بیشتر باشد، تصویر دقیق‌تری تولید می‌شود.
در نمایشگرها، پیکسل کوچکترین واحدی ست که توانایی تغییر روشنایی و رنگ خود را مستقل از بقیه‌ی اجزا دارد. اندازه و ابعاد هر پیکسل، نحوه‌ی چینش آن‌ها، حداکثر میزان روشنایی و تاریکی، تعداد رنگ قابل ایجاد، دقت در ایجاد رنگ‌ها و سرعت تعویض رنگ‌ها همگی به فناوری شرکت سازنده‌ی نمایشگر بستگی دارد.

تولید تصویر پیکسل

گفتیم هر پیکسل باید بتواند درجات مختلف روشنایی و رنگ را تولید کند. نحوه‌ی تولید نور با مشخصات مورد نظر (از نظر رنگ نور و شدت آن)، به تکنولوژی به کار رفته در نمایشگر بستگی دارد. پیکسل باید توانایی تغییر رنگ و تغییر شدت روشنایی را داشته باشد. از آنجایی که هر پیکسلی توانایی تولید نور ندارد و هیچ پیکسلی نمی‌تواند تمام رنگ‌ها را تولید کند، تولید نور و تولید رنگ احتیاج به فناوری‌های جداگانه دارد.

روشنایی پیکسل

منبع نور در پشت پیکسل

در این دسته از نمایشگرها، پیکسل نوری تولید نمی‌کند. نور پس‌زمینه‌ی دستگاه منبع نور تمام پیکسل‌هاست. نور پس‌زمینه، نوری سفید است که بسته به فناوری دستگاه می‌تواند ال ای دی (LED)، لامپ مهتابی (CCFL) و غیره باشد. پیکسل بین نور پس‌زمینه و چشم ما قرار دارد و نور را فیلتر می‌کند تا به میزان مورد نظر کاهش پیدا کند. (در نمایشگرهای کریستال مایع یا LCD شدت نور عبور کرده با اعمال ولتاژ به کریستال مایع تغییر می‌کند.) نمایشگر‌های LCD و LED در این دسته قرار دارند.

منبع نور خود پیکسل

در این تکنولوژی‌ها، هر پیکسل مانند لامپ، نور هر نقطه را تولید می‌کند. در این فناوری نیازی به نور پس‌زمینه نیست و با تغییر ولتاژ، می‌توان شدت نور را تنظیم کرد. نمایشگرهای OLED و پلاسما در این بخش قرار می‌گیرند.
هر چند پیکسل‌ها برای شدت نور و روشنایی صفحه از فناوری‌های متفاوت بهره می‌برند، ولی اغلب از روش یکسانی برای تولید رنگ‌های مختلف استفاده می‌کنند.

تولید رنگ

برای تولید رنگ‌های مختلف، هر پیکسل از سه فیلتر رنگی قرمز، سبز و آبی با فاصله‌ی بسیار کم تشکیل شده است. نور پس زمینه با گذشتن از این فیلترها، به این سه رنگ تفکیک می‌شود. هر رنگ می‌تواند از نظر روشنایی متفاوت باشد. ترکیب این سه رنگ با روشنایی‌های مختلف، میتواند طیف وسیعی از رنگ‌ها را ایجاد کند. به هرکدام از این فیلترها، ساب‌پیکسل نیز می‌گویند. مثلا برای تولید رنگ سفید، ساب پیکسل‌های آبی، سبز و قرمز در روشن ترین حالت قرار می‌گیرند. برای ساختن رنگ خاکستری کافی‌ست شدت نور عبوری از هر ساب پیکسل را کاهش دهیم (همگی به یک اندازه) و برای تولید رنگ زرد، نور عبوری از ساب پیکسل آبی را به صفر می‌رسانیم تا تنها ساب‌پیکسل قرمز و سبز نور را عبور دهند.

ساب‌پیکسل (Subpixel)

مستقل از نحوه‌ی تولید نور، تقریباً تمام نمایشگرهای مدرن از سه رنگ قرمز، سبز و آبی (RGB) برای تولید رنگ‌ها استفاده می‌کنند.روشنایی هر ساب‌پیکسل مستقل از دیگر ساب‌پیکسل‌ها است. با ترکیب نور ساب‌پیکسل‌ها، هر پیکسل می‌تواند رنگ و نور جداگانه‌ی خود را داشته باشد.
شاید اصطلاح عمق رنگ (Color Depth) تصویر را شنیده باشید. هر ساب‌پیکسل در اکثر تلویزیون‌ها و نمایشگرهای امروزی، دارای ۲۵۶ سطح نوری متفاوت است. یعنی یک پیکسل (ترکیب ۳ ساب‌پیکسل) توانایی ساخت بیش از شانزده میلیون رنگ (۲۵۶ ×۲۵۶ × ۲۵۶) را دارد. هرچند این عدد بزرگی است، ولی از هر رنگ تنها ۲۵۶ سایه وجود دارد.
نحوه‌ی چینش ساب‌پیکسل‌ها با تکنولوژی‌های مختلف تغییر می‌کند. در LCD‌ها ردیف‌های موازی RGB معمول است؛ در حالی که در تلویزیون‌ها و نمایشگر‌های OLED  چینش‌های دیگر هم استفاده می‌شود.

تشکیل تصویر از پیکسل‌ها

تصویر‌های دیجیتال، از پیکسل تشکیل شده‌اند. اگر تعداد پیکسل‌های تصویر با پیکسل‌های نمایشگر برابر باشد، کار راحت‌تر است. کافی است رنگ هر پیکسل در نمایشگر را به رنگ پیکسل متناظر در تصویر تبدیل کنیم. اگر تعداد پیکسل‌ها متفاوت باشد، کار کمی دشوار می‌شود. اگر پیکسل‌های تصویر کمتر باشد، پیکسل‌های دور تصویر خاموش می‌مانند. اگر بخواهیم تصویر کل صفحه را بگیرد، یا پیکسل‌های تصویر بیشتر باشد، نیاز است فرآیندهای پیچیده‌تری روی تصویر انجام شود تا برای نقش بستن روی صفحه آماده شود. شرکت‌های مختلف، الگوریتم‌های جدید و پیچیده‌ای برای حفظ کیفیت تصاویر پس از انجام فرآیند‌ها و بهینه‌سازی آن تولید می‌کنند. تلویزیون‌های سونی، سامسونگ و ال جی از پرچم داران این تکنولوژی هستند.
از آنجا که ساب‌پیکسل‌ها در یک ردیف تکرار می‌شوند و هر سه ساب‌پیکسل کنار هم، رنگ تکراری ندارند، می‌توان برای بهبود کیفیت تصویر، خواناتر شدن متن و استفاده‌ی بهتر از فضای نمایشگر، تصاویر را با ساب‌پیکسل‌ها ساخت. (Subpixel Rendering) این روش اکثرا در کامپیوتر‌ها مورد استفاده قرار میگیرد و غالبا باعث افزایش تفکیک پذیری نوشته‌ها میشود

تلویزیون‌ها مستقل از شرکت سازنده‌ی آنها دارای ساختار و بردهای مشابهی هستند. لذا این مطالب درباره‌ی تلویزیون‌های سونی، سامسونگ، ال‌جی و … صدق می‌کند.

در صورتی که برد مین تلویزیون شما دچار مشکل شده، حتما دستگاه خود را به متخصصین مجرب بسپارید. باز کردن دستگاه توسط افراد ناآشنا، ممکن است صدمات بیشتری به دستگاه وارد کند.

همین الان تماس بگیرید!

مشاوره و اعلام هزینه‌ی تعمیر تلویزیون تنها با یک کلیک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *