علت پرش تصویر تلویزیون و ۱۷ راهکارهای حل آن

علت پرش تصویر تلویزیون و ۱۷راهکارهای حل آن

هنگام استفاده از تلویزیون گاهی اوقات متوجه می‌شوید که تصویر دچار پرش می‌شود. اگر این موضوع زیاد طولانی شود ممکن است باعث  سردرد شود. خوشبختانه، چند مرحله برای عیب‌یابی تلویزیون وجود دارد که می‌توانید قبل از تماس با یک تکنسین تعمیر تلویزیون، برای رفع مشکل پرش تصویر انجام دهید. در این مقاله راهکارهای حل مشکل پرش تصویر تلویزیون را بررسی خواهیم کرد.

۱۷ روش برای تعمیر پرش تصویر تلویزیون

در صورتیکه تصویر تلویزیون پرش دارد این موضوع ممکن است به دلایل مختلفی پیش بیاید. تشخیص دقیق مشکل به تعمیرکار متخصص تلویزیون نیاز دارد. گاهی اوقات ممکن است پرش تصویر به دلیل مشکل در پنل و یا مشکل در بخش های دیگر تلویزیون رخ دهد .برای تشخیص دقیق و رفع ایراد تلویزیون می توانید با متخصصین تی وی کمک تماس بگیرید.

در اینجا با رایج‌ترین راه‌حل‌ها برای تعمیر پرش تصویر تلویزیون شروع می‌کنیم:

مرحله ۱

پرش تصویر تلویزیون - خاموش کردن تلویزیون

تلویزیون را برای مدت 5 دقیقه خاموش کنید و از پریز برق بکشید.بعد از این مدت مجدد تلویزیون را به پریز متصل نمایید و روشن کنید با این کار تلویزیون کاملا ریست می‌شود که اغلب مشکلات پخش در سیستم  و مشکل سخت افزاری تلویزیون برطرف می‌شود.

مرحله ۲

پرش تصویر تلویزیون - کابل های ورودی تلویزیون

ورودی‌های ویدئویی پشت تلویزیون LCD را بررسی کنید. اگر کابل‌های ورودی به طور ایمن به تلویزیون متصل نباشند، شما یک سیگنال ضعیف دریافت خواهید کرد که اغلب باعث پرش تصویر می‌شود. برای اطمینان از شل نبودن سوکت کابل ، کابل را جدا کنید و مجدد وصل کنید.

مرحله۳

پرش تصویر تلویزیون - منو تلویزیون

 اگر پرش صفحه در تلویزیون کابلی، ماهواره، مدیا استریمینگ (جریان رسانه‌ای) و Blu- Ray DVD  (در واقع هر چیزی که تماشا می‌کنید) اتفاق می‌افتد، ممکن است لازم باشد خودِ تلویزیون تنظیم شود. وارد منوی تنظیمات تلویزیون شوید و تنظیم تصویر و تنظیم دقیق را برای حل مشکل پیدا کنید. دکمه «منو» را در کنترل تلویزیون فشار دهید، «تصویر» را انتخاب کنید، سرعت رفرش را انتخاب کنید و آن را در سطح پایین‌تری تنظیم کنید. سرعت رفرش در واقع سرعت تنظیم مجدد تصویر تلویزیون را کنترل می‌کند. اگر سرعت رفرش در سطحی تنظیم شود که تلویزیون قادر به تولید دقیق آن نباشد، تصویر دچار پرش می‌شود.

مرحله۴

کانال تلویزیون را تغییر دهید. اگر تصویر فقط در یک کانال خاص پرش دارد، مشکل از پخش است، نه تلویزیون.

مرحله ۵

پرش تصویر تلویزیون - پاور تلویزیون

پاور دستگاه تلویزیون یا منبع تغذیه ی آن ممکن است دچار آسیب شده باشد در این صورت باید اقدام به تعمیر برد پاور تلویزیون نمود.

مرحله ۶

پرش تصویر تلویزیون - پورت یو اس پی

سفت‌افزار را به روز کنید. اگر قدیمی است، تلویزیون LCD به درستی کار نمی‌کند. در کامپیوتر خود، به وب سایت سازنده بروید، «پشتیبانی» را انتخاب کرده و مدل تلویزیونی که استفاده می‌کنید را انتخاب کنید. به روزرسانی سفسفت‌افزارت‌افزار را دانلود کنید، آن را در درایو فلش USB ذخیره کرده و درایو را به پورت USB تلویزیون وصل کنید. تلویزیون به طور خودکار به روزرسانی را بارگیری می‌کند.

مرحله ۷

یکی دیگر از مواردی که ممکن است باعث پرش تصویر تلویزیون شود خرابی مین برد تلویزیون است. به دلیل ارتباط مستقیم مین برد با تصویر تلویزیون با سوختن یکی از اجزای مین برد مشکل در نمایش تصویر تلویزیون رخ خواهد داد.

 

مرحله ۸

یکی از علت های این مشکل مربوط به ایراد در پنل و ضعیف شدن آن است. در این صورت باید اقدام به تعمیر پنل تلویزیون نمایید و یا آن را تعویض کنید.

 

مرحله ۹

 اگر پرش صفحه فقط با ماهواره اتفاق افتاد، جعبه ماهواره را خاموش و دوباره روشن کنید. تمام کابل‌ها و سیم‌های HDMI را بررسی کنید. جعبه ماهواره را در تنظیمات منوی ماهواره ریست کنید. مطمئن شوید که بشقاب ماهواره در موقعیت صحیحی قرار دارد و هیچ چیزی مانع دید آن از آسمان نمی‌شود.

 

مرحله ۱۰

علت دیگر ممکن است مربوط به خرابی لامپ تصویر تلویزیون باشد که به دلیل روشن ماندن بیش از حد تلویزیون رخ می دهد .زیرا با روشن ماندن زیاد تلویزیون بیش از حد گرم می شود و به لامپ ها آسیب می رسد بنابراین باید برای تعمیر بک لایت تلویزیون با متخصص تماس بگیرید .

 

مرحله۱۱

 

پرش تصویر تلویزیون - کابل HDMI

 اگر پرش صفحه فقط با تلویزیون کابلی اتفاق می‌افتد، جعبه کابل را خاموش و دوباره روشن کنید. تمام کابل‌ها و سیم‌های HDMI را بررسی کنید. جعبه کابل را در تنظیمات منوی کابل ریست کنید. توجه: ممکن است کابل نیمه خاموش باشد یا در منطقه‌ی شما کار نکند، برای اطمینان با شرکت کابل خود تماس بگیرید.

مرحله ۱۲

اگر پرش صفحه فقط در مدیا ایتریمینگ اتفاق می‌افتد، جعبه رسانه را خاموش و دوباره روشن کنید. تمام کابل‌ها و سیم‌های HDMI را بررسی کنید. جعبه رسانه را در تنظیمات منوی جعبه رسانه ریست کنید. سرعت اینترنت و میزان پهنای باند اینترنت را بررسی کنید. (بسته به اینکه چه سرویس اینترنتی دارید پهنای باند شما ممکن است خراب باشد).

 

مرحله ۱۳

اگر پرش صفحه فقط در مدیا استریمینگ اتفاق می‌افتد، سعی کنید از WIFI به پلاگین در کابل اترنت وصل شوید. سیگنال WIFI ممکن است آنقدر قوی نباشد که بتواند محتوا را پخش کند. سوئیچینگ به کابل اترنت باعث قطع WIFI در دستگاه پخش جریانی می‌شود و باید «پرش» روی صفحه تلویزیون را متوقف کند.

 

مرحله ۱۴

اگر پرش صفحه فقط در Blu-Ray DVD Player  اتفاق می‌افتد، Blu-Ray DVD Player  را خاموش و سپس روشن کنید. تمام کابل‌ها و سیم‌های HDMI را بررسی کنید. Blu-Ray DVD Player را در تنظیمات منوی Blu-Ray DVD Player ریست کنید. دیسک Blu-Ray را از نظر خراش یا نقص بررسی کنید.

 

مرحله ۱۵

 سعی کنید کابل جعبه HDMI را به ورودی HDMI تلویزیون دیگری تغییر دهید. اگر هنگام تماشای ماهواره با مشکلی روبرو هستید، کابل HDMI را از تلویزیون جدا کرده و آن را به ورودی HDMI تلویزیون دیگری متصل کنید. (برای مثال: اگر به ورودی 1 HDMI متصل است، سعی کنید کابل HDMI را به ورودی HDMI 2 تغییر دهید).

 

مرحله ۱۶

سعی کنید کابل HDMI را تغییر دهید. کابل HDMI را روی قطعه یا جعبه‌ای که با آن مشکل دارید جدا کنید. کابل HDMI را از تلویزیون جدا کنید. کابل HDMI را کنار بگذارید. یک کابل HDMI دیگر تهیه کنید و آن را به تلویزیون و قطعه یا جعبه متصل کنید.

 

مرحله ۱۷

 اگر پرش صفحه تلویزیون در هنگام پخش فیلم‌های ضبط شده از DVR شما اتفاق می‌افتد، DVR را خاموش و سپس دوباره روشن کنید. تمام کابل‌ها و سیم‌های HDMI را بررسی کنید. DVR را در تنظیمات منوی DVR ریست کنید.

توجه: در صورت تماشای آنلاین (پرداخت به ازای تماشا)، گاهی اوقات ممکن است بسته به اتصال و سرعت و کیفیت فیلم یا نمایش پخش شده، تصویر دچار پرش شود.

اگر با کارهای ذکر شده مشکل برطرف نشد به احتمال زیاد مشکل فنی است و باید از تعمیرکار حرفه‌ای کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *