حل مشکل سیاه شدن تصویر تلویزیون سامسونگ

سیاه شدن تصویر تلویزیون

ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد، زمانی که در حال تماشای تلویزیون هستید، با مشکل سیاه شدن صفحه تلویزیون مواجه شوید و ناگهان صفحه کاملاً سیاه شود. همچنین ممکن است بتوانید صدای تلویزیون را بشنوید، میزان صدا را تنظیم کرده و کانال‌ها را تغییر دهید اما هنوز قادر به دیدن چیزی روی صفحه نباشید. در این مقاله راه حل‌های مشکل سیاه شدن صفحه تلویزیون را بررسی خواهیم کرد.

وقتی که مشکل سیاه شدن تصویر تلویزیون یا مشکل خاموش شدن ناگهانی تلویزیون برای تان رخ می‌دهد، قبل از عجله کردن برای دور انداختن تلویزیون و خرید یک تلویزیون جدید یا پول خرج کردن برای رفع این مشکل، راه‌حل‌های احتمالی وجود دارد که می‌توانید به راحتی آنها را امتحان کنید و با بررسی های تخصصی به عیب یابی تلویزیون سامسونگ خود بپردازید. این مشکل می‌تواند از چند چیز از جمله منبع، کابل‌ها یا هر ورودی دیگر ناشی شود. این صفحه‌ی سیاه به معنای باطل شدن تلویزیون نیست و شما به راحتی می‌توانید در خانه‌ی خود مشکل را پیدا کرده و آن را برطرف کنید. با این حال، در برخی موارد ممکن است نمایشگر از بین رفته باشد، بنابراین شما باید به دنبال خدمات حرفه‌ای باشید.

چه عواملی باعث بروز صفحه‌ی سیاه در تلویزیون هوشمند سامسونگ شما می‌شود؟

بنابراین، پس از دریافت گزارش های متعدد از چندین کاربر، تصمیم گرفتیم موضوع را بررسی کنیم و به مجموعه‌ای از راه‌حل‌ها رسیدیم که مشکل اکثر کاربران ما را برطرف کرد. همچنین، دلایلِ ظاهر شدن صفحه‌ی سیاه در تلویزیون هوشمند سامسونگ را بررسی کردیم و آنها را در پایین لیست کردیم.

مشکل اتصال کابل:

سیاه شدن تصویر تلویزیون - مشکل اتصال کابل

به دلیل مشکل اتصال کابل، تلویزیون هوشمند سامسونگ شما احتمالاً یک صفحه‌ی سیاه را نشان می‌دهد. اتصالات شل، کابل‌های خراب یا منابع غیرفعال انرژی دلیل احتمالی بروز مشکل در تلویزیون شما هستند.

مشکل منابع:

سیاه شدن تصویر تلویزیون - مشکل منابع

علاوه بر این، این مشکل می‌تواند به دلیل مشکلات مرتبط با منابع مانند پخش کننده DVD، جعبه کابل یا سایر منابع خارجی باشد. برای فهمیدن اینکه آیا مشکل از منابع است، دکمه منو را در کنترل تلویزیون خود فشار دهید. اگر منو در صفحه تلویزیون شما ظاهر شود، مشکل از منابع است.

مشکل تنظیم ورودی‌ها:

سیاه شدن تصویر تلویزیون - مشکل تنظیم ورودی ها

مشکل صفحه سیاه ممکن است به دلیل مشکل تنظیم ورودی‌ها باشد. تلویزیون شما ممکن است روی ورودی اشتباهی تنظیم شده باشد. اطمینان حاصل کنید که تلویزیون شما روی ورودی درستی تنظیم شده است تا از این مشکل شود.
به‌روزرسانی میان‌افزار (فرم ویر): ممکن است صفحه تلویزیون شما به دلیل قدیمی بودن سیستم عامل دارای یک صفحه‌ی سیاه باشد. بنابراین سیستم عامل برای حل این مشکل باید به روز شود.
حالت تایمر خواب / حالت کم مصرف: در مواردی که تلویزیون شما به طور تصادفی سیاه می‌شود، این مشکل می‌تواند ناشی از روشن بودن تایمر خواب یا حالت کم مصرف باشد. آنها را خاموش کنید تا ببینید آیا مشکل حل شده می‌شود یا خیر.
خرابی سخت‌افزار: همچنین ممکن است تلویزیون شما به دلیل خرابی سخت‌افزار، یک صفحه سیاه را نشان دهد. این مشکل می‌تواند ناشی از یک بورد مدار معیوب، پانل تلویزیون معیوب یا LED معیوب در تلویزیون باشد. برای این مورد، شما باید به دنبال خدمات حرفه‌ای باشید تا تلویزیون خود را تعمیر کنید.

اکنون که شما درک اساسی از ماهیت موضوع دارید، ما به سمت راه‌حل‌ها خواهیم رفت. مراقب باشید که این موارد را به ترتیب خاصی که فهرست شده‌اند اجرا کنید تا از هرگونه ابهام جلوگیری کنید.

راه حل‌های برطرف کردن مشکل سیاه شدن صفحه تلویزیون:

راه‌حل ۱: از اتصال مناسب کابل اطمینان حاصل کنید

شما باید اطمینان حاصل کنید که یک اتصال کابل مناسب بین منابع خارجی و تلویزیون شما وجود دارد. با این کار متوجه می‌شوید که آیا مشکل به دلیل اتصال است یا هر مشکل دیگری. بنابراین، باید اطمینان حاصل کنید که هیچ اتصالی شل نیست و تمام اتصالات را به طور صحیح و مستقیم به برق وصل کرده‌اید. همچنین، باید اطمینان حاصل کنید که کابل برق و منبع تغذیه در شرایط خوب کاری قرار دارند.

در صورتی که پس از اتمام کار، مشکل همچنان وجود داشت، کابل‌ها را بررسی کنید تا آسیب دیده یا خراب نباشند. کابل کواکس و کابل HDMI باید از فرم خوبی برخوردار باشند. اگر کابل خرابی پیدا کردید، سعی کنید از کابل دیگری استفاده کنید و بررسی کنید که آیا مشکل حل شده است. همچنین می‌توانید سعی کنید از یک پورت HDMI به پورت دیگر سوئیچ کنید تا عملکرد پورت را به خوبی بررسی کنید. اگر باز هم جواب نداد، نگران نباشید، حتماً راه‌حل بعدی را مرور کنید تا وقتی که مشکل را برطرف کنید.

راه‌حل ۲: منابع را دو بار بررسی کنید

اول از همه، برای بررسی اینکه آیا مشکل از منابع شما است یا خیر، از کنترل تلویزیون خود برای فشار دادن دکمه منو استفاده کنید. اگر منو بر روی صفحه نمایش ظاهر شود، تلویزیون در وضعیت مطلوبی قرار دارد و مشکل باید به منابع مربوط شود. منابع ممکن است شامل SAT Box، Cable Box، DVD Player، Amazon،Roku  و سایر موارد باشد.

بنابراین، حتماً این منابع را دوبار بررسی کنید تا از عملکرد خوب آنها اطمینان حاصل کنید. سعی کنید منابعی را که استفاده می‌کنید خاموش کرده و دوباره روشن کنید. با این کار خطای موقتی در منابع حل می‌شود و مشکل صفحه‌ی سیاه حل می‌شود. در صورت عدم موفقیت، سعی کنید منبع دیگری را به تلویزیون یا همان منبع را به تلویزیون دیگری متصل کنید. این کار به شما این امکان را می‌دهد که منابع را دوباره بررسی کرده و یک راه‌حل احتمالی برای مشکل پیدا کنید.

راه‌حل ۳: ورودی تلویزیون را به درستی تنظیم کنید

سیاه شدن تصویر تلویزیون - ورودی تلویزیون را به درستی تنظیم کنید

به دلیل تنظیمات نادرست ورودی‌های تلویزیون، ممکن است تلویزیون شما مشکل صفحه‌ی سیاه را نشان دهد. همچنین ممکن است دستگاه منبع نیز روشن نشود. بنابراین، باید اطمینان حاصل کنید که ورودی‌ها به درستی تنظیم شده‌اند. با استفاده از کنترل خود، دکمه منبع را فشار دهید تا ورودی‌های موجود را ببینید و تنظیمات ورودی را پیمایش کنید تا مطمئن شوید که به درستی تنظیم شده‌اند.

بعلاوه، اطمینان حاصل کنید که ورودی تلویزیون روی قطعه‌ای که در حال حاضر استفاده می‌کنید تنظیم شده باشد. همچنین می‌توانید تمام ورودی‌های تلویزیون را یک باره تغییر دهید تا مطمئن شوید که قطعه به درستی به ورودی صحیح متصل شده است. به این ترتیب، شما احتمالاً مشکل صفحه‌ی سیاه را در تلویزیون هوشمند سامسونگ خود حل خواهید کرد.

راه‌حل ۴: خاموش کردن حالت کم مصرف / تایمر خواب

سیاه شدن تصویر تلویزیون - خاموش کردن حالت کم مصرف / تایمر خواب

ممکن است به طور تصادفی تایمر خواب یا حالت کم مصرف (صرفه‌جویی در مصرف انرژی) را روشن کرده باشید. عملکرد تایمر خواب احتمالاً شده تلویزیون شما را به طور خودکار خاموش می‌کند. این می‌تواند دلیل احتمالی نمایش صفحه‌ی سیاه در تلویزیون شما باشد. حالت کم مصرف نیز ممکن است این مسئله را در تلویزیون هوشمند سامسونگ ایجاد کند.

بنابراین، برای حل مشکل صفحه‌ی سیاه در تلویزیون، باید این ویژگی‌ها را خاموش کنید.

برای خاموش کردن تایمر خواب، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • دکمه منو را در کنترل تلویزیون خود فشار دهید.
 • گزینه سیستم (System) را انتخاب کرده و بر روی زمان (Time) کلیک کنید.
 • تایمر خواب را انتخاب کرده و آن را خاموش کنید.

از طرف دیگر، برای خاموش کردن حالت کم مصرف باید مراحل زیر را دنبال کنید:

 • با استفاده از کنترل تلویزیون، دکمه منو را فشار دهید.
 • به بخش تنظیمات تلویزیون وارد شوید.
 • حالت کم مصرف را انتخاب کرده و آن را خاموش کنید.

اگر راه‌حل فوق هنوز مشکلی را برطرف نکرد، راه‌حل بعدی که در پایین ارائه شده را مطالعه کنید.

راه‌حل ۵: میان‌افزار (فرم ویر) تلویزیون خود را به روز کنید

 

به‌روزرسانی میان‌افزار تلویزیون هوشمند سامسونگ شما نه تنها بیشترین انرژی را از تلویزیون می‌گیرد، بلکه به شما در حل بسیاری از مشکلات تلویزیون نیز کمک می‌کند. مشکل صفحه‌ی سیاه روی نمایشگر تلویزیون شما یکی از مشکلاتی است که احتمالاً با به روزرسانی میان‌افزار تلویزیون شما برطرف می‌شود. بنابراین، نیاز به انجام این فرآیند وجود دارد و برای انجام این کار باید مراحل زیر را دنبال کنید:

 • دکمه منو را در کنترل تلویزیون خود فشار دهید.
 • به تنظیمات بروید و روی پشتیبانی (Support) کلیک کنید.
 • بر روی گزینه به روزرسانی نرم‌افزار (Software Update) کلیک کنید.
 • گزینه به روزرسانی هم‌اکنون (Update Now) را انتخاب کنید.

اکنون تلویزیون شما مراحل به‌روزرسانی را طی می‌کند و به روزرسانی‌های جدید را دانلود کرده و روی تلویزیون نصب می‌کند. پس از به روزرسانی، دستگاه شما به طور خودکار مجدداً راه‌اندازی می‌شود و مشکل صفحه‌ی سیاه برطرف می‌شود.

راه‌حل ۶: تلویزیون خود را ریست کنید

سیاه شدن تصویر تلویزیون - ساپورت

 

حالا اگر را‌ه‌حل های بالا مشکلی را در تلویزیون شما حل نکردند، قبل از بررسی خدمات حرفه‌ای، این آخرین مورد را در خانه امتحان کنید. با ریست کردن تلویزیون تمام تنظیمات پاک می‌شوند، تمام داده‌ها حذف می‌شوند و از شر اشکالات و خطاهای تلویزیون خلاص می‌شوید. این کار احتمالاً مشکل صفحه‌ی سیاه را که در تلویزیون هوشمند سامسونگ تجربه کرده‌اید برطرف می‌کند.

برای تنظیم مجدد تلویزیون، مراحل زیر را دنبال کنید:

سیاه شدن تصویر تلویزیون - تنظیمات مجدد تلویزیون

 • دکمه منو را در کنترل تلویزیون خود فشار دهید.
 • از منوی اصلی، روی تنظیمات کلیک کنید و گزینه Enter را فشار دهید.
 • به قسمت Support بروید و Enter را بزنید.
 • گزینه Self Diagnosis را انتخاب کرده و Enter را بزنید.

سیاه شدن تصویر تلویزیون - ریست کردن تلویزیون

 • در صفحه Self Diagnosis، گزینه Reset را انتخاب کرده و Enter را بزنید.
 • پس از انتخاب گزینه Reset، از شما خواسته می‌شود که پین ​​خود را وارد کنید. اگر پین را تغییر داده‌اید، پین درست را وارد کنید و Enter را بزنید. در غیر این صورت، کد پینِ پیش‌فرض ۰۰۰۰ است.

سیاه شدن تصویر تلویزیون - وارد کردن پین

تلویزیون شما اکنون مراحل ریست را طی می‌کند و پس از تکمیل، تلویزیون دوباره راه‌اندازی می‌شود. برای راه‌اندازی تلویزیون دستورالعمل‌های روی صفحه را دنبال کنید.

پس از انجام این مراحل، به احتمال زیاد این مشکل صفحه‌ی سیاه رفع خواهد شد. با این حال، اگر مشکل همچنان ادامه داشت، دیگر می‌توانید به دنبال کمک فنی باشید.

راه‌حل ۷: به دنبال کمک حرفه‌ای/فنی باشید

سیاه شدن تصویر تلویزیون - کمک حرفه‌ای

اگر راه‌حل‌های بالا مثمرثمر نبودند، اکنون باید آخرین راه‌حل را به کار بگیرید. شما می‌توانید از خدمات گارانتی خود برای تعویض تلویزیون استفاده کنید. همچنین، درصورتی که تکنسینِ آموزش ‌دیده بتواند مشکل تلویزیون شما را تشخیص دهد و تعمیر کند، می‌توانید با کمک حرفه‌ای/فنی آن را برطرف کنید. بنابراین می‌توانید تعمیر تلویزیون در منزل را با تماس با تکنسین حرفه‌‌ای به آسان‌ترین روش انجام دهید.

این راه‌حل مشکل خرابیِ سخت‌افزار را که احتمالاً باعث ایجاد صفحه‌ی سیاه در تلویزیون هوشمند سامسونگ شما شده برطرف می‌کند. این مشکل می‌تواند به دلیل برد درایور معیوب، LED معیوب، خازن‌های معیوب، پنل تلویزیون معیوب و مشکلات سخت‌افزاری بیشتر در تلویزیون شما باشد. پس از یافتن مشکل توسط تکنسین، قطعات معیوب جایگزین شده و مشکل برطرف خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *