روشن و خاموش شدن ناگهانی تلویزیون

روشن و خاموش شدن ناگهانی تلویزیون

با وجود توسعه و پیشرفت فناوری صنعت عرضه تلویزیون همچنان با مشکلاتی مانند روشن و خاموش شدن ناگهانی تلویزیون lcd و led مواجه می‌شویم. با بررسی‌های انجام شده مشاهده شد که علت‌های متعددی منجر به بروز چنین معضلاتی می‌شوند. در این مقاله سعی کردیم، شما را با برخی از راهکارها جهت جلوگیری از روشن و خاموش شدن ناگهانی تلویزیون آشنا نماییم. در صورتی که راهکارهای ارائه شده راه‌گشای مشکلتان نبود با مجموعه‌ای برای تعمیر تلویزیون در منزل‌تان تماس حاصل نمایید.

چگونه جلوی روشن یا خاموش شدن تصادفی تلویزیون خود را بگیریم؟

آیا تلویزیون هوشمند شما به طور غیرمنتظره خود به خود روشن یا خاموش می‌شود؟ این موضوع احتمالاً به خاطر تنظیماتی است که باید در منوی تلویزیون اصلاح شود. در اینجا به شما نشان می‌دهیم که چگونه می‌توانید این مشکل را برطرف کنید. اگر تلویزیون شما به طور تصادفی خودش روشن یا خاموش می‌شود، این احتمالاً قطعه‌ی دیگری از فناوری است که در تلویزیون شما تداخل ایجاد کرده است. در اینجا نحوه‌ی عیب‌یابی را مشاهده می‌کنید.

۱. تلویزیون خود را از پریز برق بکشید (و دوباره آن را به پریز دیوار متصل کنید)

مانند تمام فناوری‌ها، سعی کنید قبل از انجام هر کار دیگری، دستگاه را خاموش و روشن کنید. تلویزیون خود را کاملاً از برق بکشید، دکمه روشن / خاموش را به مدت 10 ثانیه نگه دارید و سپس آن را دوباره به برق وصل کنید تا ببینید آیا مشکل همچنان ادامه دارد یا خیر.

اگر از محافظ ولتاژ استفاده می‌کنید، سعی کنید آن را مستقیماً به یک پریز دیوار متصل کنید تا به عنوان یک متغیر بالقوه از بین برود. اگر قبلاً به پریز دیوار وصل شده بود، پریز دیگری را امتحان کنید – در حالت ایده‌آل پریزی که به یک سوئیچ متصل نباشد. در این حالت می‌توانید آن را به یک محافظ برق متصل کنید.

۲. HDMI-CEC را خاموش کنید

HDMI-CEC را خاموش کنید

به احتمال زیاد HDMI-CEC مقصر اصلی مشکلات برق است. CEC یا کنترل الکترونیک مصرف‌کننده قابلیتی است که به دستگاه‌های شما اجازه می‌دهد یکدیگر را از طریق HDMI کنترل کنند. مثلاً هنگامی که پلی استیشن خود را روشن می کنید، CEC  می‌تواند به طور خودکار تلویزیون شما را روشن کرده و آن را به ورودی صحیح سوئیچ کند، بدون اینکه مجبور شوید از کنترل دیگر استفاده کنید. این کار می‌تواند بسیار راحت باشد، اما وقتی عملکرد نادرستی داشته باشد، به این معنی است که تلویزیون شما به دلیل سیگنال‌های اشتباهی خاموش و روشن می‌شود.

تنظیمات تلویزیون خود را باز کرده و CEC را غیرفعال کنید تا ببینید آیا این کار مشکلی را حل می‌کند یا خیر. برخی از تولیدکنندگان برندهای مختلف تلویزیون نام‌های خاصی را برای CEC دارند (سونی آن را Bravia Sync می‌نامد، سامسونگ آن را Anynet + می‌نامد و LG به آن SimpLink می‌گوید)، بنابراین ممکن است مجبور شوید به گوگل مراجعه کنید تا ببینید تنظیمات تلویزیون شما به چه صورت انجام می‌شود. اگر این کار مشکل را حل کرد اما هنوز می‌خواهید از CEC استفاده کنید، باید CEC  را در دستگاه‌های دیگر غیرفعال کنید تا زمانی که متوجه شوید کدام یک از آنها سیگنال تصادفی را ارسال می‌کند.

۳. اتصال Wi-Fi را قطع کنید

از قضا، ویژگی‌های «هوشمند» در بسیاری از تلویزیون‌ها اغلب می‌تواند آنها را کمی گُنگ جلوه دهد. اگر تلویزیون شما به سایر دستگاه‌های خانگی هوشمند مانند SmartThings، Alexa، Google Home  یا Logitech Harmony  متصل باشد، ممکن است به طور تصادفی برخی از اتوماسیون‌های معمول یا اتوماسیون‌های دیگر تلویزیون شما را روشن یا خاموش کنند. اگر تلویزیون شما قابلیت کستینگ «casting» داخلی را داشته باشد، در هر بار تماشای ویدیوی یوتیوب، حتی تلفن شما می‌تواند تلویزیون را روشن کند.

قبل از اینکه هرکدام از این برنامه‌ها را امتحان کنید، وارد تنظیمات تلویزیون خود شوید و آن را برای چند روز از Wi-Fi قطع کنید – اگر سرویس‌های هوشمند نتوانند متصل شوند، نمی‌توانند آن سیگنال‌های تصادفی را ارسال کنند. اگر خاموش کردن Wi-Fi مشكل را برطرف كرد، ممكن است مجبور شوید سایر برنامه‌ها و دستگاه‌های هوشمند خود را جستجو كنید تا ببینید آیا مرتباً تلویزیون شما را بهم می‌ریزد.

۴. تایمر روشن و خاموش تلویزیون خود را بررسی کنید

. تایمر روشن و خاموش تلویزیون خود را بررسی کنید

بسیاری از تلویزیون‌های مدرن دارای یک ویژگی داخلی هستند که به شما امکان می‌دهد تلویزیون را در ساعت خاصی از روز روشن یا خاموش کنید. اگر متوجه شدید که تلویزیون شما همانند ساعت در حال روشن یا خاموش شدن است، ممکن است به طور تصادفی تایمر تلویزیون تنظیم شده باشد. وارد تنظیمات تلویزیون خود شوید تا و ویژگی تایمر روشن و خاموش را پیدا کرده و از غیرفعال بودن آن اطمینان حاصل کنید.

۵. باتری‌های ریموت کنترل تلویزیون خود را عوض کنید

باتری‌های ریموت کنترل تلویزیون خود را عوض کنید

اگر باتری ریموت کنترل تلویزیون شما ضعیف است، با نوسان برق می‌تواند سیگنال‌های اشتباهی را ارسال کند. سعی کنید یک جفت باتری جدید را در کنترل خود وارد کنید تا ببینید آیا این کار مشکلی را حل می‌کند یا خیر. در حالی که مشغول این کار هستید، دکمه‌ها را نیز به خوبی تمیز کنید. اگر دکمه روشن / خاموش چسبنده باشد، به سادگی می‌تواند باعث شود که دکمه پایین برود و تلویزیون را خاموش کند.

۶. تلویزیون‌های نزدیک را بررسی کنید

تلویزیون‌های نزدیک را بررسی کنید

در حالی که اکثر تلویزیون‌ها نباید با یکدیگر تداخل داشته باشند، تلویزیون‌هایی که ساخت مشابهی دارند در صورت نزدیک بودن به راحتی می‌توانند دستورات از راه دور را از یکدیگر رهگیری کنند. مثلاً اگر یک تلویزیون ویزیو (Vizio) در اتاق نشیمن و یک تلویزیون ویزیو در اتاق آن طرف سالن دارید، سیگنال‌های از راه دور شما از یک اتاق می‌توانند بر تلویزیون اتاق دیگر تأثیر بگذارند.

حتی ممکن است همسایه‌ای داشته باشید که از یک ریموت جهانی استفاده کند که کدهای سازگار را به تلویزیون شما می‌فرستد – این اتفاق نادر است، اما ممکن است رخ دهد. (حتی داستان‌هایی شنیده‌ام درباره‌ی تابش نور مستقیم خورشید از پنجره که حسگرهای مادون قرمز را گیج می‌کند و تلویزیون را روشن می‌کند – البته شخصاً هرگز این مورد را تجربه نکرده‌ام).

۷. حالت اکوی تلویزیون خود را تنظیم کنید

حالت اکوی تلویزیون خود را تنظیم کنید

با فشار دادن دکمه روشن/خاموش، بسیاری از تلویزیون‌های مدرن کاملاً خاموش نمی‌شوند. در عوض، آنها به حالت خواب کم مصرف در می‌آیند، که به آنها امکان می‌دهد از بسیاری از ویژگی‌های توضیح داده شده در بالا استفاده کنند (مانند روشن شدن وقتی شخصی ویدیوی یوتیوب را از تلفن همراه خود پخش می‌کند).

اگر مشکل را حل نکردید، می‌توانید حالت اکوی «Eco Mode» تلویزیون خود را فعال کنید. این ممکن است برای هر مارک نام متفاوتی داشته باشد، اما اساساً وقتی تماشای ویدیو تمام شد، تلویزیون شما کاملاً خاموش می‌شود. ممکن است چند ویژگی داخلی از بین رفته باشد، اما حداقل باید به شما آرامش دهد. همچنین ممکن است حالت اکو را در نوار صدا یا سایر دستگاه‌ها بررسی کنید، زیرا وقتی وارد حالت خواب می‌شوند سیگنال‌هایی را به تلویزیون ارسال می‌کنند.

۸. سفت‌افزار (Firmware) را به روز رسانی کنید

سفت‌افزار (Firmware) را به روز رسانی کنید

باز هم مثل همه‌ی فناوری‌ها، گاهی‌اوقات این مشکلات ناشی از اشکالات نرم‌افزاری است که با یک به‌روزرسانی ساده برطرف می‌شود. هرچند من این مورد را در آخرِ لیست آوردم چون به‌روزرسانی سخت‌افزار تلویزیون گاهی اوقات می‌تواند مشکلات خاص خود را ایجاد کند. بنابراین فقط در صورت کاملاً ضروری توصیه می‌کنم آن را به‌روز کنید.

اگر منبع مشکل را ردیابی نکرده‌اید، وارد تنظیمات تلویزیون خود شوید و ببینید که آیا نسخه‌ی به‌روزرسانی سیستم عامل در دسترس است یا خیر. برخی از تلویزیون‌ها ممکن است شما را ملزم به نصب دستی آن با استفاده از درایو فلش کنند، در این صورت سایت پشتیبانی سازنده را بررسی کنید که آیا به‌روزرسانی‌هایی را برای مدل شما منتشر کرده است یا خیر.

۹. تنظیم مجدد کارخانه (ریست فکتوری) را انجام دهید

سرانجام، اگر هیچ چیز دیگری کارساز نبود، ممکن است زمان تنظیم مجدد تلویزیون به حالت تنظیمات کارخانه‌ی آن رسیده باشد. هر تنظیماتی که باعث ایجاد مشکل شده باشد باید به حالت پیش فرض خود بازگردد. فقط مطمئن شوید که اگر قصد تغییر تنظیمات تلویزیون خود را دارید، آنها را یکی پس از دیگری با فاصله‌ی چند روز تغییر دهید. به این ترتیب، اگر مشکل مجدداً شروع شود، دقیقاً می‌دانید کدام تنظیمات باعثِ ایجاد آن شده است.

اگر تنظیم مجدد کارخانه یا ریست فکتوری(Factory Reset) کار نمی‌کند، با پشتیبانی سازنده تماس بگیرید. ممکن است یک اشکال یا سخت‌افزارِ شناخته شده در مدل تلویزیون شما وجود داشته باشد و یک تکنسین بتواند یک بار و برای همیشه مشکل را حل کند.

 
 
 
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *