۹ نشانه اینکه زمان تعویض تلویزیون است

وقتی خسته از کار به خانه می‌آیید، دراز می‌کشید و می‌خواهید تلویزیون تماشا کنید. اما تلویزیون شما کار نمی‌کند یا صفحه نمایش تلویزیون مشکل دارد. این شرایط برای هر کسی بسیار سخت است. آیا زمان تعویض تلویزیون دست دو خود و خریدن یک تلویزیون جدید فرا رسیده است؟ پس باید بدانید که چگونه می‌توانید تلویزیون خود را با توجه به بودجه‌ای که دارید ارتقاء دهید. در این مقاله در خصوص علائم زمان تعویض تلویزیون صحبت خواهیم کرد.

علائمی که نشان می‌دهد زمان خرید یک تلویزیون جدید فرا رسیده است

۱. قبض برق شما خیلی زیاد است

تعویض تلویزیون - قبض برق شما خیلی زیاد است

آیا قبض برق شما از یک ماه تا ماه دیگر یکدفعه خیلی زیاد می‌شود؟  پس ممکن است یک تلویزیون قدیمی یا دستگاه دیگری مقصر افزایش هزینه‌ها باشد.
برای اینکه مطمئن شوید افزایش بهای قبض برق مربوط به تلویزیون است یا خیر این آزمایش را انجام دهید، به مدت یک ماه تلویزیون را چند هفته از برق بکشید و ببینید که چه تأثیری بر صورتحساب ماه آینده خواهد گذاشت. طبق معمول از سایر وسایل الکترونیکی خود مانند سیستم صوتی یا رایانه استفاده کنید تا بر نتیجه‌ی نهایی تأثیر نگذارید! این روش می‌تواند برای آزمایش هزینه‌ی برقِ تقریباً هر وسیله‌ای در منزل شما استفاده شود.
اگر متوجه شدید که تلویزیون شما هزینه‌ی زیادی را به شما تحمیل می‌کند -پس زمان تعویض تلویزیون شما فرا رسیده است.

۲. تلویزیون شما با گجت‌ها و سرویس‌های دیگر شما کار نمی‌کند

تعویض تلویزیون - تلویزیون شما با گجت‌ها و سرویس‌های دیگر شما کار نمی‌کند

آیا امکان اتصال لپ تاپ‌تان را به تلویزیون ندارید؟ آیا صفحه نمایش فعلی شما گرافیک کنسول بازی جدید شما را به صورت پیکسل پیکسل نشان می‌دهد؟
اگر صفحه تلویزیون فعلی شما امکان استفاده از گزینه‌های سرگرم‌کننده را نمی‌دهد، زمان مناسبی برای تعویض آن است. به هر حال، اگر

۳. در سراسر صفحه نمایش تلویزیون شما خطوط رنگی وجود دارد

تعویض تلویزیون - در سراسر صفحه نمایش تلویزیون شما خطوط رنگی وجود دارد

 اگر نوارهایی به رنگ قرمز، آبی یا مایل به سبز روی صفحه نمایش تلویزیون شما وجود دارد  که در تماشای تلویزیون وقفه ایجاد می‌کند، احتمالاً مشکلی در سخت‌افزار تلویزیون شما وجود دارد.
خطوط روی صفحه نمایش تلویزیون معمولاً ناشی از کابل‌های شل و ضعیف داخل صفحه نمایش هستند، به همین دلیل کوبیدن به کنار یا پشت تلویزیون می‌تواند یک راه‌حل موقتی باشد. (شما با این کار کابل‌ها را سر جای خود برمی‌گردانید.)
برای تعمیر این مشکل، دو گزینه‌ی پیش رویتان است:

الف) تماس با یک تعمیرکار حرفه‌ای برای تعمیر تلویزیون

 ب) سفارش قطعات و باز کردن پنل تلویزیون همراه با خطرِ آسیب زدن دائمی به آن و باطل شدن ضمانتنامه.

۴. صفحه نمایش تلویزیون شما خاموش یا محو است

تعویض تلویزیون - صفحه نمایش تلویزیون شما خاموش یا محو است

تلویزیون روشن است، اما تصویر آن خوب نیست. یک طرف صفحه کمرنگ و محو است و باعث ایجاد خلل در نمایش برنامه مورد نظرتان می‌شود. حتی ممکن است خاموش شدن ناگهانی تلویزیون را در زمان تماشای برنامه مشاهده نمایید.
متأسفانه، مشکل نقاط کم رنگ در صفحه‌ نمایش‌های تلویزیون غیرمعمول نیست، مثلاً صفحه نمایش تلویزیون شما فقط چند دقیقه (یا چند ثانیه) پس از روشن شدن کمرنگ یا سیاه می‌شود. محو شدن صفحه ‌نمایش تلویزیون نشان دهنده‌ی آسیب به یک سیستم نور پس‌زمینه است.

۵. تلویزیون شما خیلی طول می‌کشد تا روشن شود

تعویض تلویزیون - تلویزیون شما خیلی طول می‌کشد تا روشن شود

ابتدا باتری‌های کنترل تلویزیون خود را بررسی می‌کنید. سپس، دکمه روشن و خاموش تلویزیون را از روی خودِ تلویزیون محکم فشار دهید و برای مدت طولانی نگه دارید! چراغ روشن و خاموش چشمک می‌زند و در آخر، هیچ اتفاقی نمی‌افتد!
به نظر می‌رسد هر روزی که می‌گذرد، تلویزیون شما به زمان بیشتری برای روشن شدن نیاز پیدا می‌کند. علاوه بر این، صفحه نمایش صداهای کلیک مانندی را ایجاد می‌کند، انگار برای روشن شدن تلاش زیادی می‌کند. بیشتر اوقات، خراب شدن یک صفحه نمایش تلویزیون ناشی از خرابی خازن یا سیستم برق است که عیب‌یابی آن دشوار است و تعمیر آن نیز گران است.
اگر تلویزیون شما خیلی طول می‌کشد تا شروع به کار کند، این ممکن است نشان دهنده‌ی خاموشی و خرابی تلویزیون باشد، این بدان معنا است که بهتر است پول خود را خرجِ خرید یک تلویزیون جدید کنید تا اینکه آن را برای یک راه‌حل کوتاه مدت هدر دهید.

۶. شما کیفیت صدای ضعیفی را تجربه می‌کنید

تعویض تلویزیون - شما کیفیت صدای ضعیفی را تجربه می‌کنید

کیفیت پایین صدای تلویزیون یکی از شکایات رایج در بین دارندگان تلویزیون است. برای برخی، گویی صدای گفتگوی نامفهومی به گوش می‌رسد که قابل درک نیست و با نویز پس‌زمینه‌ی خفیفی همراه است. از نظر برخی دیگر، کیفیت صدای ضعیف به معنای آن است که هیچ صدایی از تلویزیون نمی‌آید یا ظرفیت صدای آن بطور قابل توجهی کاهش یافته است.

اگر تلویزیون شما مانند گذشته صدا ندارد، چندین مقصر وجود دارد:
– ممکن است به دلیل ضعف سیگنال آنتن یا اتصال معیوب کابل ایجاد شود.
– اگر هیچ صدایی از تلویزیون نمی‌آید، تنظیمات صحیح صدا (مانند SAP) یا حتی دکمه‌ی بی‌صدا (mute button) می‌تواند مقصر باشد.
– اگر قابلیت‌های صدای تلویزیون شما به طور قابل توجهی کاهش یافته یا اصلاً وجود ندارد، سیستم صوتی یا بلندگوهای داخلی شما آسیب دیده است.

قبل از اینکه تلویزیون خود را خاموش کنید، تنظیمات صوتی و اتصالات کابل را بررسی کنید. برای تست صدا، مجموعه دیگری از بلندگوها را نیز متصل کنید. اگر تمام این موارد را بررسی کردید و باز هم درست نشد، دیگر وقت آن است که تلویزیون خود را تعویض کنید.

۷. صفحه نمایش تلویزیون شما سوخته است

فارغ از اینکه تلویزیون شما خاموش یا روشن است، آیا سایه‌ی شبح مانندی روی صفحه نمایش تلویزیون شما باقی مانده است؟اگر اینطور است، ممکن است صفحه نمایش شما در حال سوختن باشد.
سوختن صفحه نمایش که به صورت یک تصویر محو و ضعیف است که آسیب دائمی به تلویزیون شما را نشان می‌دهد. این آسیب معمولاً هنگامی رخ می‌دهد که یک تصویر یکسان برای مدت طولانی نمایش داده می‌شود.
این نوع سوختن قابل رفع نیست و بسیاری از تولیدکنندگان آن را از ضمانتنامه‌های خود حذف می‌کنند. برای جلوگیری از آن، باید مرتباً کانال‌ها را عوض کنید، از روشن نگه داشتن تلویزیون برای مدت طولانی خودداری کرده و خاموش شدن خودکار را در تنظیمات خود فعال کنید.

۸. صفحه نمایش شما ترک خورده است

تعویض تلویزیون - صفحه نمایش شما ترک خورده است

این اتفاق بسیار وحشتناک است .ممکن است در حال بازی باشید و به طور ناگهانی چیزی به تلویزیون برخورد کند و صفحه نمایش تلویزیون ترک بخورد.
ترک بر روی تلویزیون شما مسلماً یک مشکل جدی است: امکان تماشای تلویزیون را مختل می‌کند و نشانه‌ی آسیب به سخت‌افزار آن است.همچنین  شیشه‌ی شکسته خطر بریدگی برای شما دارد که با گذشت زمان همچنان بیشتر می‌شود و باعث کاهش قابلیت دید تلویزیون می‌گردد.
در بعضی موارد، کریستال‌های صفحه LCD ممکن است نشت کنند – این امر سلامتیِ کسانی که با صفحه نمایش تلویزیون تماس دارند را تهدید می‌کند.
در تلویزیون‌های LCD، بخار جیوه ممکن است از میان یک صفحه ترک خورده به بیرون نفوذ کرده و باعث واکنش‌های آلرژیک و سایر خطرات سلامتی شود.
بیشتر اوقات، صفحه نمایش تلویزیون شکسته قابل تعمیر نیست. علاوه بر این، خطرات نگه داشتن یک تلویزیون خراب در اطراف برای سلامتی شما بسیار بیشتر از مزایای تماشای فیلم از یک صفحه نمایش شکسته است.

۹. شما یک تلویزیون جدید می‌خواهید.

اگر از خودتان می‌پرسید، «آیا باید تلویزیون جدیدی تهیه کنم؟» پاسخ احتمالاً «بله» است. اگر تلویزیون فعلی شما فاقد ویژگی‌های مورد نیازتان است یا اگر عیب یابی تلویزیون و تعمیر آن بسیار گران است – وقت آن رسیده که با تلویزیون قدیمی خود خداحافظی کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *