نحوه تعمیر صفحه سیاه تلویزیون‌های LCD و LED

نحوه تعمیر صفحه سیاه تلویزیون‌های LCD و LED

یکی از عیوب شایعی که ممکن است تلویزیون شما با آن مواجه شود،سیاه شدن تصویر تلویزیون است. به این صورت که ممکن است تصویر نداشته باشید و صفحه تلویزیون سیاه شده باشد اما تلویزیون شما همچنان صدا داشته باشد. برای تعمیر صفحه تلویزیون بابد ابتدا علت را بیابید. در بیشتر مواقع ممکن است علت سیاه شدن تصویر تلویزیون مربوط به بک لایت تلویزیون باشد که این امر ممکن است به علت اتمام عمر لامپهای LED باشد. در این مقاله نحوه تعمیر صفحه تلویزیون را با هم بررسی می‌کنیم.

مشکل تعمیر صفحه تلویزیون این روزها در تلویزیون‌های LCD / LED سطح پایین و متوسط دیده می‌شود. موضوع ناامیدکننده‌تر این است که این مشکل اغلب ناشی از یک قطعه‌ی بسیار کوچک و ارزان است که به‌راحتی می‌توان آن را جایگزین کرد.

معمول‌ترین مشکلات عبارتند از:

در این پست، نگاهی می‌اندازیم به مورد دوم و یک راه حل برای رفع آن بیان می‌کنیم.

این مشکل در تلویزیون‌های سطح پایین اغلب طی دو سال اولِ استفاده اتفاق می‌افتد. از آنجایی که تعمیر تلویزیون‌های این چنینی بسیار  کم هزینه است، ایده‌ی خوبی است که آن را تعمیر کنید!

تشخیص مشکل (عیب‌یابی)

تعمیر صفحه تلویزیون - عیب‌یابی

اولین قدم برای تعمیر، یافتن علت اصلی مشکل است. در عیب یابی تلویزیون، از آنجا که خرابی نور پس زمینه یک مشکل بسیار رایج است، این اولین چیزی است که باید تست شود. برای انجام این کار، ساده‌ترین راه این است که صفحه نمایش تلویزیون خود را روشن کنید، یک چراغ قوه را بسیار نزدیک به آن نگه دارید و بررسی کنید که آیا می‌توانید تصویر را از این طریق مشاهده کنید یا خیر. تصویر بسیار تاریک خواهد بود، مانند روشنایی صفحه‌ی بسیار کم.

اکنون که می‌دانیم تصویر خوب است و مشکلی ندارد، این بدان معنا است که برد اصلی نیز خوب است، بنابراین باید سیستم نور پس‌زمینه را آزمایش کنیم.

این یعنی تلویزیون باید باز شود (قطعاتش جدا شود) تا به نور پس‌زمینه که بین صفحه LCD در جلو و بردها در عقب قرار دارد دسترسی پیدا کنیم.

به طور مثال، تلویزیون سامسونگ F5000، مراحل زیر را انجام می‌دهیم:

جداسازی قطعات

تعمیر صفحه تلویزیون - جداسازی قطعات

۱. ابتدا باید محفظه پشتی تلویزیون را برداریم تا بردها را ببینیم (از چپ به راست: برد اصلی، T-CON، منبع تغذیه) .

۲. پنل LCD را از صفحه T-CON جدا کنیم.

(تلویزیون را برگردانید تا محفظه جلویی و پنل LCD را جدا کنید. خیلی مراقب پنل باشید زیرا بسیار شکننده است!)

۳. اکنون که پنل LCD برداشته شده است، می‌توانیم نگهدارنده‌ی دیفیوزر نور پس‌زمینه را جدا کنیم و به نور پس‌زمینه‌ی خود دسترسی پیدا کنیم.

در اینجا متوجه می‌شویم که سیستم نور پس‌زمینه از LED ساخته شده است که تعویض آن در صورت خرابی بسیار ساده است.

توجه: تلویزیون‌های قدیمی دارای لوله‌های نئون برای نور پس‌زمینه هستند که این لوله‌ها ضخیم‌تر‌اند و کمتر در معرض این نوع خرابی قرار دارند. نور پس‌زمینه LED رایج‌ترین مورد در این روزها است، اما تلویزیون LED  را با تلویزیون OLED اشتباه نگیرید. تلویزیون LED یک پنل LCD کلاسیک با نور پس‌زمینه LED  است، در حالی که تلویزیون OLED یک پنل OLED است که به هیچ نور پس‌زمینه‌ای احتیاج ندارد زیرا در هر پیکسل ادغام شده است (اتفاقاً لوازم یدکی آن بسیار گران‌تر است).

۴. بنابراین، روکش سفیدی که بخشی از دیفیوزر نور است را بردارید تا نور پس‌زمینه را خوب ببینید.

همانطور که مشاهده می‌کنید، سیستم نور پس‌زمینه از ۵ نوار LED ساخته شده است. اولین کاری که باید انجام دهید جستجوی LEDهای سوخته است. اکثر سیستم‌های نور پس‌زمینه LED دارای نوارهایی هستند که به صورت سری‌وار تنظیم شده‌اند، یعنی اگر یکی از آنها خراب شود، کل سیستم تاریک می‌شود …

توجه: اگر خوب دقت کنید، خواهید دید که یک نوار متفاوت با سایرین است: نوار سوم از بالا،LED ششم از سمت چپ. ما به زودی آن را آزمایش خواهیم کرد!

تست کردن

تعمیر صفحه تلویزیون - تست کردن

با استفاده از یک مولتی‌متر می‌توانیم تأیید کنیم که نوارها واقعاً به صورت سری‌وار تنظیم شده‌اند، بنابراین اکنون باید هر نوار را به صورت جداگانه تست کنیم. افراد حرفه‌ای از تسترهای LED (حدود ۴۰ دلار در آمازون) استفاده می.کنند، اما چون در آن زمان چنین تستری نداشتم، تصمیم گرفتم یکی را به سبک مک گایور بسازم!

یک LED معمولاً برای روشن شدن به ولتاژ ورودی ۲.۵-۳.۶ ولت نیاز دارد. با جستجوی آنلاین این مدل دریافتم که LEDهایی که در آنها از نوارها استفاده می‌شود به ۳.۶ ولت نیاز دارند. بنابراین در هر نوار ۹ LED  وجود دارد: ۳.۶ x ۹ = ۳۲.۴v  ولتاژ ورودی برای روشن شدن یک نوار واحد لازم است. این حداکثر ولتاژی است که نباید از آن فراتر برویم، در غیر این صورت ممکن است LEDها در هنگام آزمایش آسیب ببینند.

بنابراین، من ۳ باتری ۹ ولتی را که در یک کشو گذاشته بودم برداشتم و آنها را به صورت سری‌وار قرار دادم تا یک باتری مجازی ۲۷ ولتی (۳ x ۹ ولت) بسازم. این مقدار کمتر از مقدارِ ۳۲.۴ ولت بهینه‌ی مورد نیاز است اما نه خیلی پایین‌تر، ممکن است بتواند نوار را کمی روشن کند تا بتوانیم تشخیص دهیم که کار نمی‌کند. در اینجا نگاهی به تنظیمات می‌اندازیم:

نکته‌ی مهم در باتری‌های ۹ ولتی این است که آنها به گونه‌ای ساخته شده‌اند تا با یکدیگر متصل شوند! بنابراین شما فقط باید چند کابل را در دو انتهای این باتری قرار دهید.

اکنون ما به سادگی باید هر نوار را به صورت جداگانه تست کنیم تا ببینیم آیا روشن می‌شوند یا خیر. هر کدام که به طور کامل روشن نمی‌شود نشان می‌دهد که حداقل یک LED معیوب دارد.

پس از تکرار این عملیات در تمامی نوارها، من فقط یک LED معیوب پیدا کردم، همان موردی که هنگام دیدن نور پس‌زمینه تصور می‌کردیم سوخته است (نوار سوم از بالا،LED  ششم از سمت چپ). برای درک بهتر شکل ظاهری LED سوخته در اینجا 2 تصویر از یک LED سوخته و یک LED خوب وجود دارد. رنگ سوخته را در مقایسه با رنگ معمولی در ذهن داشته باشید.

تعمیر

تعمیر صفحه تلویزیون - تعمیر

اکنون که به نظر می‌رسد مشکل را شناسایی کرده‌ایم، سه گزینه داریم:

  • کل نوار را با یک نوار جدید جایگزین کنید
  • LED را با یک LED جدید جایگزین کنید
  • LED را کنار بزنید (بای پس کنید) و انگشتان‌تان را عبور دهید تا ببینید که نور پس‌زمینه به اندازه‌ی کافی است.

برای مبتدیان، من مورد سوم را توضیح خواهم داد، فقط برای اطمینان از اینکه تلویزیون هیچ مشکلی ندارد، اما بعد از آن بهتر است که LED را با یک LED جدید جایگزین کنید، در غیر این صورت ممکن است یک نقطه تاریک روی تصویر مشاهده کنید.

معمولاً برای جدا کردن صحیح LED به یک هیتر نیاز داریم اما من هیچ کدام را نداشتم. بنابراین بعد از چند بار تلاش با سشوار، کلافه شدم و یک سیم زیر آن را لحیم کردم.

پس از کنار زدن (بای پس) LED، می‌توانیم تلویزیون را روشن کنیم. مراقب باشید ولتاژ بالا (۲۰۰-۳۰۰ ولت) هنگام اتصال تلویزیون از درون آن عبور کند، بنابراین بسیار مراقب باشید که به گونه‌ای آن را کنترل کنید تا دچار برق‌ گرفتگی نشوید!

و اکنون تمام نور پس‌زمینه باید دوباره روشن شود.

اکنون فقط باید تلویزیون را از برق بکشید،LED  را با یک LED جدید تعویض کرده و همه چیز را کنار هم قرار دهید و تمام قطعات را روی هم سوار کنید. فقط برای اطمینان، باید تلویزیون را دوباره روشن کنید و بررسی کنید که همه چیز خوب است.

نتیجه‌گیری

علل ریشه‌ای دیگری نیز ممکن است برای علائم مشابه وجود داشته باشد، یک صفحه سیاه معمولاً یک مشکل بسیار جدی به نظر می‌رسد و بنابراین تعمیر آن گران است، اما در این مورد، مدتی طول می‌کشد تا علت اصلی آن را کشف کنید که گاهی اوقات متعجب خواهید شد که چه قطعه کوچکی باعث این مشکل شده استو مهمتر از همه، تعمیر همیشه بهتر از دور انداختن است!

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *