هزینه‌ی تعمیر چگونه محاسبه می‌شود؟

مهمترین دغدغه‌ی مراجعین مرکز تعمیر تلویزیون تی‌وی‌کمک، هزینه‌ی تعمیر تلویزیون است. در این شرایط اقتصادی، بدون شک یکی از مهمترین عوامل تصمیم‌گیری در انتخاب تعمیرگاه، هزینه‌ی نهایی تعمیر است.

با تماس با چند مرکز تعمیرات تلویزیون، متوجه می‌شوید نرخ ثابتی برای تعمیرات وجود ندارد. نوسان قیمت تعمیرات تلویزیون بین مراکز و تعمیرکاران مختلف، دلایل زیادی دارد. همچنین هیچ مرکزی قیمت‌ها را آنلاین در اختیار مشتریان قرار نمی‌دهد.

یکی از بزرگترین دغدغه‌های این مجموعه، کاهش حداکثری هزینه تمام شده برای مشتریان بدون افت  کیفیت تعمیر است.

عوامل زیادی در تعیین قیمت نهایی تعمیر تلویزیون نقش دارند. 

با هم روراست باشیم!

بسم الله الرحمن الرحیم

همه‌ی ما انسانیم! خلق و خوهای مختلفی در خودمان و دیگران دیده‌ایم و هیچ کدام معصوم نیستیم! بگذارید کمی درد و دل کنیم!
این نوشته‌ها را من به عنوان کسی که سال‌ها در بازار تعمیرات فعالیت داشته می‌نویسم. کمتر کاری بوده که من در این حوزه -هرچند برای مدت کوتاه- انجام نداده باشم. از خرید قطعات موبایل و لپ‌تاپ و تلویزیون و سینما خانگی تا کارهای تعمیری و نظارتی و حسابداری و منشی‌گری! خدا رو شکر تجربه زیاد داریم در این بازار!
اول از همه نیاز میبینم موضع خودم را مشخص کنم. من بازار تعمیرات لوازم الکترونیکی را دوست دارم. ترجیح من این است که هیچ وقت وسایلم خراب نشود. همچنین دوست دارم  اگر وسیله‌ای می‌خرم، دست‌دوم نخرم و نو باشد. متاسفانه وسایل خراب می‌شوند، و وضعیت اقتصادی حق انتخاب را از ما در خرید وسایل نو می‌گیرد.

هر وسیله‌ای با گذشت زمان نیاز به تعمیر دارد، و جایگزین کردن آن با «جنس نو» ممکن نیست. من هرقدر هم که در خرید جنس دست‌دوم کراهت داشته‌باشم، با تعمیر وسیله‌ای که خودم استفاده می‌کردم مشکلی ندارم! و ترجیح من تعمیر است تا تعویض، البته همه اینطور فکر نمی‌کنند و نظر افراد در مورد وسایل مختلف با توجه اهمیت، قیمت، میزان استفاده و … تغییر می‌کند.

بازار تعمیرات لوازم الکترونیکی بازار کوچکی نیست. مخصوصا با وضع اقتصادی فعلی، سخت نیست چرایی این مسئله را فهمید. وسایلی مانند موبایل، تلویزیون و لپتاپ برای بسیاری جزو وسایل ضروری هستند.

متاسفانه این بازار -از دید من- به چند دلیل مهم کوچکتر از آن چیزیست که باید باشد. این دلایل که باعث مخدوش شدن دید درصدی از جامعه به کار تعمیرات می‌شود، از رشد این صنعت و ورود افراد نخبه به این بخش جلوگیری می‌کند. در نتیجه نه تنها صنعتی که می‌تواند بسیار کارآفرین باشد به تکامل نمی‌رسد، بلکه هزینه‌ی عقب‌ماندگی این صنعت را در نهایت مصرف‌کننده‌ی نهایی می‌پردازد.

در هر حال، روراستی از همه چیز مهمتر است.

چرا قیمت‌های بازار انقدر متفاوت هستند؟
شما اگر به بازار فروش تلویزیون نو یا دست دوم نگاه کنید، نوسان قیمت‌ها بسیار کم است. اما برای تعویض بکلایت تلویزیون ۴۲ اینچ ال‌جی مدل LB، ممکن است از ۷۰۰٬۰۰۰ تا ۱٬۴۰۰٬۰۰۰ تومان به شما قیمت بدهند! این نوسان شدید قیمت که در تمام خدمات تعمیری (چه تلویزیون چه هر وسیله‌ی دیگری) دیده می‌شود، عوامل زیادی دارد.
هزینه‌ی نهایی از قیمت قطعه، سهم تکنسین و سهم تعمیرگاه است.
قیمت قطعه: اگر تعمیرات نیاز به تعویض قطعه‌ای داشته باشند، هزینه‌ی تعمیر با قیمت قطعه تنظیم می‌شود. در ایران قطعات اکثرا چین وارد می‌شوند و قیمت آن را قطعه فروشان تعیین می‌کنند. همچنین ممکن است از یک قطعه، چند نمونه با کیفیت‌ها و قیمت‌های متفاوت وارد کنند. کار وارد کردن قطعات معمولا از تعمیرات جداست و هیچ تعمیرگاهی خود قطعه وارد نمی‌کند و همه‌ی تعمیرکاران معمولا از منابع محدودی خریدهای خود را انجام می‌دهند.
مثلا در مورد بکلایت 42LB، قیمت فروش ست کامل نو آن حدود ۵۰۰٬۰۰۰ تومان است. در صورتی که ست کامل تعویض نشود، به جای بکلایت نو دست‌دوم گذاشته شود یا داغی بکلایت برای فروش مجدد تحویل گرفته شود، این هزینه می‌تواند تا ۱۰۰٬۰۰۰ تومان نیز کاهش پیدا کند!

فرض کنیم قیمت قطعه ۵۰۰٬۰۰۰ تومان باشد. زمان کار تکنسین ۲ ساعت باشد. تعمیر ۶ ماه ضمانت داشته باشد و هزینه‌ی حمل و نقل نیز با کارگاه باشد. هزینه‌ی دریافتی از مشتری چقدر باشد عادلانه است؟

نوع قرارداد تکنسین و تعمیرگاه: هزینه نهایی تعمیر بعد از پیدا شدن قیمت قطعه، با توجه به نوع قرارداد بین کارگاه و تکنسین دستگاه تعیین می‌شود.
عرف قرارداد کاری تکنسین‌ها، سهم درصدی از سود ناخالص (تفاوت قیمت قطعه و هزینه‌ی دریافتی از مشتری) است. این درصد با توجه به صنف تعمیر از ۲۵٪ تا ۴۰٪ است. باقی سود ناخالص به کارگاه تعلق می‌گیرد که تمام هزینه‌های کسب‌وکار با اوست. ضررها (کارهای بازگشتی یا خسارت‌های کار) نیز با همین نسبت تقسیم می‌شوند.
لازم به ذکر است من به شدت با این نوع قرارداد کاری مخالفم، و ما تا جایی که بتوانیم از این نوع همکاری پرهیز می‌کنیم. ولی متاسفانه به دلایلی این نوع رابطه‌ی کاری در اکثر موارد اجتناب ناپذیر است. این روش هزینه‌ی نهایی را برای مشتری بالا می‌برد و مشکلات دیگری را نیز همراه دارد.

بنابراین هزینه‌ی مازاد بر قطعه‌ای که از مشتری دریافت می‌شود (معمولا با عنوان اجرت) درآمد تکنسین و کارگاه است.

تکنسین‌ها غالبا مهندس برق هستند و تکنسین‌های کارگاه تی‌وی‌کمک، سابقه کاری چندساله در خط تولید و اسمبلی تلویزیون‌های ال‌جی، سامسونگ، ایکس‌ویژن و اسنوا را دارند.
کمبود نیروی نخبه در صنعت تعمیرات، یکی از بزرگترین چالش‌های این بازار است. مهمترین دلیل این کمبود، بحث درآمد نیروی انسانی است.
بیایید روراست باشیم، من می‌توانستم هیچ‌کدام از این موارد را توضیح ندهم، و همان راهی که این بازار تا امروز برای توجیه قیمت‌ها طی کرده را طی کنم، اما لازم میبینم بگویم این حرف‌ها را.
اگر تکنسین‌ها از درآمدشان راضی نباشند، می‌روند سراغ کارهای دیگر! درآمد نیز نسبت مستقیم با تعداد کارهای ورودی دارد. بله، بعضی از تعمیرات در حد تست و تعویض قطعه کار دارند و شاید هرکسی با تجربه‌ی اندکی از پس آنها بربیاید. از طرفی بعضی از تعمیرات نیاز به بررسی چندساعته‌ی المان‌های برد دارد و انگشت‌شمار (بدون اغراق می‌گویم، انگشت شمار!) افرادی هستند که از پس انجام آنها برآیند (هرچند ممکن است در آخر تنها چند المان تعویض شوند!). اما در آخر،‌ دستگاهی که توسط تکنسین خبره تعمیر شود، طول عمر بیشتری خواهد داشت و ارزش خود را بهتر حفظ می‌کند. بنابراین با اینکه می‌توان با کم کردن درآمد تکنسین، میزان قابل توجهی از هزینه‌ی نهایی را کاهش داد، اما در نهایت این کار باعث افت کیفیت خدمات می‌شود. اتفاقی که نه برای مشتری مطلوب است، و نه برای کارگاه.

و اما سهم کارگاه. خرج کارگاه شاید در نگاه اول زیاد به نظر نیاید. اما هزینه‌ی ملک تجاری (اجاره، شارژ، برق، تلفن و …) و حقوق پرسنل خرج‌های ثابتی است که برای تمام اصناف مشترک است. حمل‌و‌نقل و مخارج مربوط به آن، هزینه‌ی تعهد ضمانت شش ماهه و برگشت کارها نیز اگر در طولانی مدت در نظر گرفته نشود، باعث خسارت زیاد می‌شود. با این حال بیشترین خرج (که بیش از مجموع دیگر خرج‌هاست) در ماه، هزینه سایت و تبلیغات کارگاه است! این هزینه واجب است، چرا که موثرترین ابزار ما برای دیده شدن در این بازار است! و درآمد کل مجموعه به طور مستقیم با تعداد دستگاه‌های ورودی ارتباط دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *