تعمیر برد پاور تلویزیون

برد پاور تلویزیون

مرکز تخصصی خدمات تلویزیون تی‌وی‌کمک

تعمیر برد پاور تلویزیون

برد پاور تلویزیون، یا برد تغذیه، وظیفه‌ی تامین ولتاژ و جریان لازم برای کار تلویزیون است. برد با گرفتن ولتاژ 220V AC از دیوار و تبدیل آن به ولتاژهای مناسب، اسباب کارکرد قطعات و المان‌های تلویزیون را فراهم میسازد. فعالیت برد مین، برد تیکان، درایور LED بک‌لایت، اینورتر بک‌لایت CCFL و اسپیکر‌ها همگی به کارکرد صحیح برد تغذیه وابسته است.

فهرست مطالب

تلویزیون‌ها مستقل از شرکت سازنده‌ی آنها دارای ساختار و بردهای مشابهی هستند. لذا این مطالب درباره‌ی تلویزیون‌های سونی، سامسونگ، ال‌جی و … صدق می‌کند.

در صورتی که برد پاور تلویزیون شما دچار مشکل شده، حتما دستگاه خود را به متخصصین مجرب بسپارید. باز کردن دستگاه توسط افراد ناآشنا، ممکن است صدمات بیشتری به دستگاه وارد کند.

همین الان تماس بگیرید!

مشاوره و اعلام هزینه‌ی تعمیر تلویزیون تنها با یک کلیک!

خرابی برد پاور:

قسمت‌های مختلف تلویزیون، برای کارکرد نیاز به ولتاژ مناسب دارند. اگر در خروجی برد تغذیه اختلالی ایجاد شود، دیگر بردها امکان کار ندارند. بعضی از نشانه‌های خرابی برد تغذیه عبارتند از:

۱. روشن نشدن تلویزیون:

اگر تلویزیون تماما خاموش باشد، به معنی خراب بودن برد تغذیه است. در این حالت کل برد باید بررسی شود و المان‌های معیوب جایگزین شوند.

۲. تلویزیون بعد از مدتی خاموش می‌شود: 

این مشکل که معمولا به گرم شدن تلویزیون و قطعات آن مربوط است، به خرابی یک قطعه‌ و جریان کشی زیاد آن مربوط است.

۳. پرش تصویر:

 این مشکل هم می‌تواند از بک‌لایت باشد، و هم مشکل از درایور بک‌لایت (که روی برد تغذیه قرار دارد) باشد.

علل خرابی‌ برد پاور تلویزیون

المان‌های برد تغذیه، غالبا خازن، مقاومت، ترانزیستور و سلف است. خرابی در این قطعات غالبا به چند دلیل پیش می‌آید:

۱. استفاده از قطعات نامرغوب و ارزان قیمت توسط سازنده:

 یکی از اصلی‌ترین دلیل خرابی برد‌های تغذیه، طول عمر پایین قطعات مصرفی در آنها است. از آنجا که برد تغذیه مسئول تامین انرژی کل تلویزیون است، پراستفاده ترین برد آن به حساب می‌آید و جریان تمام تلویزیون از المان‌های این برد می‌گذرد. استفاده از یک خازن نامرغوب در مدار، طول عمر و بازدهی کل سیستم را کاهش می‌دهد. به طور مثال، چند مدل از تلویزیون‌های ایکس ویژن به خراب شدن برد تغذیه معروفند. این خرابی به دلیل استفاده سازنده از خازن نامناسب در مدار است و با تعویض آن خازن، تلویزیون دوباره روشن می‌شود.

۲. نوسان برق: 

مهمترین عامل خرابی تلویزیون‌ها، نوسان برق است. برد تغذیه که مستقیما به برق شهری متصل است، در اثر نوسان برق، اولین بردی است که ضربه می‌خورد و المان‌های آن می‌سوزند. برای جلوگیری از این اتفاق، حتما و حتما و حتما از محافظ برق استفاده کنید.

۳. حرارت و استهلاک:‌

حرارت، طول عمر المان‌های مدار را کاهش می‌دهد، بنابراین حتما مراقب باشید تلویزیون را کنار بخاری و شوفاژ قرار ندهید!

نحوه‌ی تعمیر برد پاور تلویزیون

در صورت خراب شدن ترانزیستورهای پاور، FET ها باید تعویض شوند. چگونگی شناسایی خرابی و تعویض توسط کارشناسان تی وی کمک انجام می‌شود. بد نیست بدانید که در برخی از پاورها، STR به کار رفته ممکن است نایاب باشد، در این صورت برد پاور باید تعویض شود.
در کل تعمیر برد پاور نسبت به باقی بردها کار راحت تری است. تنها نکته‌ی تعمیر، شناسایی المان های خوب و با کیفیت در بازار از جنس نامرغوب است تا در طولانی مدت مشکل ایجاد شده تکرار نشود. در تی وی کمک کارشناسان ما از مراکز معتبر قطعات مرغوب خریداری می‌کنند که شاید هزینه‌ی تعمیر را مقداری بالاتر ببرد، ولی باعث رضایت مشتریان و آرامش خاطر آنان می‌گردد.

 

اصلی‌ترین علل خرابی برد تغذیه‌ی تلویزیون

برد تغذیه، مستقیما به برق شهری متصل است. به همین جهت همواره در معرض خطر نوسان برق است. مهم‌ترین کار پس از خرید تلویزیون، خرید محافظ برق برای جلوگیری از رسیدن آسیب به تلویزیون است.

استفاده از کابل ناسالم، عدم تهویه‌ی مناسب هوا در محیط و بالا رفتن دمای تلویزیون و المان های برد تغذیه نیز از دلایل خرابی این برد است